таг: Кшиштоф Пјонтек

Мајсторски голови на Пјонтек и Чалханоглу

Кшиштов Пјонтек растура за Милан и само на првите четири средби стигна до 6 голови. Милан синоќа освои многу важни три бода на гостувањето против Аталанта која ја доби со пресврт (1:3). Два гола даде Пољакот, едниот страшно добар од многу тешка позиција, а не е за потценување ниту шајката на Турчинот. Повеќе

Сан Сиро пука во ритамот на Пјонтек

Три натпревари, четири гола на Кшиштоф Пјонтек за Милан, кој се виде дека е дете со мастраф за многу поголем клуб од Џенова. Рокнете ги звучките и погледне како навивачите држат такт. Многу јако. Веќе се створи филинг меѓу Пољакот и публиката и никој повеќе не зборува за Игуаин.  Повеќе

Зошто Пјонтек ги слави головите со имитација на рафално пукање?

Првата играчка недела на Кшиштоф Понтек во Милан е совршена: минатиот вторник даде два во четвртфинале на Куп на Италија против Наполи, а во неделата гол против Рома на „Олимпико“. Повеќе

Без кичма ќе останеше за малце

Реал Мадрид го совлада Алавес со 3:0, а Мариано Дијаз во еден дуел непречен од никој, сам себе се издрибла, се совлада, се исповрте и падна, а сакаше само да го оствари оној прв допир со топка. Смешки. Повеќе

Пјонтек нема намера да застане

По двата гола против Наполи во Купот, вечерва полскиот репрезентативец Кшиштоф Пјонтек ја „начна“ и Рома. Во 26' минута на мечот на „Олимпико“, на асистенција на Бразилецот Пакета кој зимава дојде во Милан, Пјонтек го даде 14 гол во сезоната. Повеќе

Песната на тифозите на Милан за Пјонтек

Напаѓачот на полската репрезентација се најде на сите насловни страни по медиумите во Италија откако синоќа имаше врвен настап за Милан против Наполи. Навивачката група Curva Sud веќе смислила една нова песна за него. Повеќе

Циркузантска изјава на Гатузо за новото засилување од Џенова

Добро што Џенаро Гатузо после играчката се фати за тренерска кариера, инаку немаше да биде толку интересно без него. Како велат „што на ум тоа на друм“. Повеќе

Најубавите 5 гола на Пјонтек уште од родната Полска

Полјаците се во еуфорија откако вториот нивен расен стрелец по Аркадиуш Милик (11 гола за Наполи досега сезонава), ќе игра во голем клуб. Кшиштоф Пјонтек (13 гола за Џенова) дарбата за решетање ја имал уште во тамошната лига. Повеќе

Се бришел со пешкир од Милан, сега дресот ќе им го носи

Одиш на базен и дете ко дете носиш пешкир од некој славен клуб кој е ин или од оној за кој навиваш. 12 години потоа истиот тој клуб те плаќа 35 милиони евра за да играш за нив со договор до 2023-та година. Повеќе