таг: исландско фудбалско првенство

Како тоа му ја протна кроз нозе со грб?

Невообичаениот дриблинг на денот ни доаѓа од Исланд, каде внимавајте добро што направи играчов по име Стивен Ленон. Ја прими со грб и со тоа му ја протна низ нозе на противникот, а потоа ја дувна во агол. Па има ли појако? Повеќе

На FIFA 2018 може да го правите викинг ритуалот на Исланд

Како и на Европското 2016, така и сега на Светското Исланд ќе биде една од најинтересните селекции за гледање. Пред сè поради фактот што скоро цела земја ќе отпатува во Русија со „Викинзите“. Повеќе

Стјарнан клавај голои, да се радуваме на прославите

Играчите на исландскиот фудбалски прволигаш Стјарнан ги имаат најјаките прослави на голови евр. Еве неколку од нив кои не на памет ни би ви паднале. А и EA Sports мора да ги гледаат редовно па да ги стават во FIFA. Повеќе

Ќе загинеа ако судијата не го прекинеше мечот

Исланд ни носи снимка од првенствен натпревар кој бил прекинат во 70 минута. Лоши временски услови за ова е благ збор, а среќа и камерите што не рикнале па успеале да снимат нешто. Повеќе

Голманот на Исланд е режисер, снима хорор филм и спот за Евровизија

Откако дознавме за голманот на Велс кој е меѓу најдобрите уметници на оваа земја, сега се запознаваме со чуварот на мрежата на Исланд чија првична професија не е фудбалската, туку режија на играни филмови. Повеќе

Ножички, исландска верзија

Стивен Ленон кој игра во исландското првенство не е баш познат фудбалер. До 2009 година играл во аматерски клубови, а хет-трикот ова коло ќе го памети најмногу по ножичките. Повеќе

Гудјонсен светски патник

Болтон соопшти дека потпишал договор со Исланѓанецот кој по 14 години се враќа во клубот од каде замина во Челси. Исланѓанецот играше за 12 екипи во Англија, Шпанија, Исланд, Грција, Холандија и Белгија. Повеќе

Англиската легенда брани на исландска нива

Поранешниот чувар на голот на Англиската репрезентација пред еден месец стана дел од Исландското првенство на ладниот остров, живее на место со 4500 жители и настапува за тимот на ИБВ на игралиште со капацитет од 1500 навивачи. Повеќе