таг: холандска лига

Еврогол во 92-ра за победа

Играа Фортуна Ситард и Витезе во Холандија. При резултат 1-1, во 90+2' минута Фин Стокерс проба нешто од далечина и донесе голема радост за домаќините. Повеќе

Баш чуден гол на ПСВ Ајндховен

Лидерот во холандското првенство губеше 0-1 па победи со 3-1 после пресвртот со АЗ Алкмар. Вториот гол за домаќините го даде Михал Садилек на асистенција на Лук де Јонг. Чуден гол многу. Повеќе

Холандскиот фудбал е светлосни години понапред

Без разлика дали е реклама за долен веш или некоја друга фора, сепак Холанѓаните решиле да разбијат монотонија со стандарните процедури пред почетокот на еден меч и да ја зголемат продажбата на годишни карти. 100% ќе им успее. Повеќе

Кога на Суарез му отекол зглобот, ги облекол поголемите копачки на Џерард и дал гол

„Уругвајските корени ме научија никогаш да не се предавам, а холандската школа ме научи да размислувам“, вели Уругваецот кој сите соиграчи каде што играл го паметат по страшната спремност да „изгине“ на терен со што ги заразувал и другите да бидат борбени како војници. Повеќе

Кога Робин ван Перси се вози по улица и наидува на школо

Колку е сакан во својот Ротердам покажува и тоа што застанал да се слика со едно дете а веднаш се јавил детски џагор и толпа ученици да го гушнат. Повеќе

Кога ќе прославиш гол, а нема да го признаат

Режисерот на мечот Венло - Ајакс на трибините на стадионот забележа комичен момент. Кога шпицот на Венло Самуелсен постигна гол, еден навивач ги тролаше другарите навивачи на Ајакс, но набрзо судијата го поништи со прегледување на ВАР и следуваше интересна реакција: Повеќе

Аплауз за противнички играч кој не играл зошто донирал крв

ПСВ Ајндховен со 3-0 го победи Венло, но момент на мечот беше респектот од навивачите на домаќинот за еден фудбалер на гостите. Повеќе

Како се движеше табелата во Холандија на телетекст

И во ера на смартфони, некој уште си држи до старите навики и не се откажува од телетекс. Во 34 кола само една екипа не мрдна од својата позиција уште од прво коло и по пауза од 17 години ја врати титулата во Ротердам. Добар гиф. Повеќе

Ротердам прослави титула после 18 години

Чекаа, трпеа понижувања од најголемите ривали, беа пред финансиски колапс, губеа по 10-0 и имаа рекордна серија на порази но дочекаа. Дочекаа да ѝ се израдуваат на титулата што ја сонуваа од 1999. година. Повеќе