таг: холандска лига

Најубавиот 12 минутен прекин на фудбалски натпревар

Кога културолошки си понапред од другите, нема да мислиш како да внесеш сабја на стадион, туку ќе направиш изненадување со кое прво ќе помогнеш, второ ќе усреќиш и трето сите ќе те зборат за убаво. Повеќе

Уметноста да знаеш да кажеш доста - Робин Ван Перси испратен како доликува

Во неделата Феенорд го одигра последниот домашен меч во сезоната и изгуби 0:2 од Ден Хаг, но на крајот е третопласиран, ќе игра во Лига Европа, а натпреварот беше во втор план. Навивачите имаа друга цел. Повеќе

Во Холандија ќе се игра фудбал со необична топка со слики на Рембрант

Во понеделникот на 8 април во Рејксмузеум (Државен музеј) во Амстердам ја претставиле новата топка за холандското фудбалско првенство која ќе сe „тркала“ од 28 април како проба за следната сезона. Многу е интересна и необична. Повеќе

Еврогол во 92-ра за победа

Играа Фортуна Ситард и Витезе во Холандија. При резултат 1-1, во 90+2' минута Фин Стокерс проба нешто од далечина и донесе голема радост за домаќините. Повеќе

Баш чуден гол на ПСВ Ајндховен

Лидерот во холандското првенство губеше 0-1 па победи со 3-1 после пресвртот со АЗ Алкмар. Вториот гол за домаќините го даде Михал Садилек на асистенција на Лук де Јонг. Чуден гол многу. Повеќе

Холандскиот фудбал е светлосни години понапред

Без разлика дали е реклама за долен веш или некоја друга фора, сепак Холанѓаните решиле да разбијат монотонија со стандарните процедури пред почетокот на еден меч и да ја зголемат продажбата на годишни карти. 100% ќе им успее. Повеќе

Кога на Суарез му отекол зглобот, ги облекол поголемите копачки на Џерард и дал гол

„Уругвајските корени ме научија никогаш да не се предавам, а холандската школа ме научи да размислувам“, вели Уругваецот кој сите соиграчи каде што играл го паметат по страшната спремност да „изгине“ на терен со што ги заразувал и другите да бидат борбени како војници. Повеќе

Кога Робин ван Перси се вози по улица и наидува на школо

Колку е сакан во својот Ротердам покажува и тоа што застанал да се слика со едно дете а веднаш се јавил детски џагор и толпа ученици да го гушнат. Повеќе

Кога ќе прославиш гол, а нема да го признаат

Режисерот на мечот Венло - Ајакс на трибините на стадионот забележа комичен момент. Кога шпицот на Венло Самуелсен постигна гол, еден навивач ги тролаше другарите навивачи на Ајакс, но набрзо судијата го поништи со прегледување на ВАР и следуваше интересна реакција: Повеќе