таг: хип-хоп

Професорот кој ги претвора научните истражувања во хип-хоп

„Информациите не се само за елитата“, вели професор кој се обидува да ги информира и оние вон универзитетските ѕидини за она што се случува во нив. Повеќе

Рап албум како докторска дисертација

А. Д. Карсон од Универзитетот Клемсон во Јужна Каролина е поет, активист и рап артист, но не и типичен кандидат за докторска титула. Кога дошло време да ја пишува тезата, тој влегол во студио, и наместо текст на хартија креирал албум со 34 песни. Нека му е со среќа одбраната. Повеќе

Крафтверк: We are the Losers

Драгите старки од Крафтверк речиси 20 години се тегнеле по судови барајќи отштета за банален и краток семпл кој го искористила една раперка. Изгубија. Повеќе

Македонски хип-хоп документарец на Синедејс

Утре (понеделник, 16.11) во 21 часот во кино Фросина ќе видите една можна приказна за македонскиот хипхоп - ако сте дел од таа сцена ќе ги препознаете луѓето, музиката и стиховите. Ако не сте, ќе научите нешто за една урбана субкултура, чија иднина во градов ни изгледа сигурна. Плус, влезот е бесплатен. Повеќе

Феминизам со силикони

Музика произлезена од сиромашните предградија на Рио де Женеиро и пеачки кои си ги пумпаат градите и задниците со силикон, тоа е новото крило на феминизмот за кое веќе се пишуваат и академски трудови. Повеќе

Начитан хип-хоп
Жени, коли, оружје и..книги

Музичарот и комичар ДеСторм на неговиот Јутјуб канал ги повика фановите да му постават тешка задача. Нормално, мораше да биде нешто жанровски неочекувано. Како на пример, хип-хоп песна во која се спомнуваат наслови на книги. Повеќе