таг: ференц пушкаш награда

Избрани кандидатите за најубав гол на годината

Финалисти во трката за наградата „Пушкаш“ која што ФИФА му ја доделува на тој што ќе го даде најубавиот гол на сезоната се: Дејна Кастељанос, Жиру и Масулуке. Повеќе

Сите освојувачи на наградата „Ференц Пушкаш“

Наградата за гол на годината ФИФА ја воведе во 2009-та, а името го доби во чест на легендарното име на Реал Мадрид од 50-те и 60-те. Да се потсетиме на осуммината мајстори кои ја добија до сега. Повеќе

Во Украина втора лига игра Супермен

Откако излезе листата на 10 кандидати за наградата Пушкаш, вчера објавивме и алтернативна листа на која ФИФА очигледно не внимавала. Епа ни во првата ни во втората нема ваков гол. За „шкорпион“ потегот дознавме од легендарниот Рене Игита кој така ја одбрани, а овој бре луѓе што стори? Повеќе

Кандидати за Пушкаш наградата кои ФИФА не ги ферма

Петта година по ред ФИФА ќе ја додели наградата за гол на годината. Но кога треба да се изберат 10 кандидати секогаш е држ не дај, зошто одредени голчишта не влегуваат во тој тесен круг. Ова му доаѓа како алтернативна листа на 10 голови кои се игнорирани. Меѓу нив три се од Англија која нема свој кандидат. Чудно е како од оваа листа нема место барем за ножичките на Шаќири и слаломот на Појет. Повеќе

Објавени кандидатите за наградата Пушкаш

ФИФА го скрати изборот за најубав гол на годината од илјадници голови на десет. Во најтесниот избор на кандидати влегоа голови постигнати од 27. септември 2014 до 23 септември 2015 година. На 30. ноември ќе останат само три најмногу гласани голови кои ќе се борат за наградата Ференц Пушкаш. Повеќе

Пушкаш голот на годината доаѓа од Јапонија

Не е Златан, не е Меси, ниту Кристијано Роналдо. Голот на годината падна на средношколски натпревар во Јапонија меѓу екипите на Сакујо и Тамано-Конан. Ако има правда во ФИФА, голов мора да ја добие наградата за најубав на годината. Погодокот добива на тежина што падна во 94-та минута од мечот. Повеќе

Кандидат за наградата Пушкаш?

Во компилацијата со најефективни голови од викендов, фали мајсторијата на Алан Гатагов кој во шеснаесетник реагираше поатрактивно од Ибра. Се работи за руски фудбалер кој ги носел дресовите на Динамо и Локомотив Москва, а сега настапува во Казахстан. Повеќе

Првата девојката кандидат за гол на годината

За прв пат во историјата, жена се најде меѓу тројцата кандидати за наградата Ференц Пушкаш, која што се доделува за најдобар гол во изминатата година. Голот случајно го снимил противничкиот тренер, кој ги снимал акциите на својот тим. Повеќе