таг: џиџи буфон

Разговор меѓу двајца господа во пресрет на Јувентус - Барселона

Вечерашното дерби од ЛШ веќе стана интересно за следење уште пред да почне. Во толку големи екипи, има место само за величини од кои цела фудбалска јавност и старо и младо треба да учи што значи респектирање на противникот. Повеќе

Иниеста и Буфон одговараат на исти прашања

Две фудбалски легенди седнати на заедничко интервју во пресрет на вечерашната мега пресметка меѓу Јуве и Барса на Алијанц арена. Ги прашуваат за нивните идоли од детството. Андреа одговара: Гвардиола и Лаудруп, а Џиџи: голманот на Камерун, Томас Н`Коно кој го гледал на СП 1990 и поради кој станал голман. До 12 години открива дека играл во среден ред. Повеќе

Најдобрите 7 одбрани на Буфон за Италија

Си замина гордо поради бројките, успесите и рекордите, но тажно поради начинот на кој се опрости од репрезентативниот дрес. Џиџи е рекордер со 175 настапи за Италија и учесник на 5 Мундијали. Во 20 години неверојатна репрезентативна кариера, тешко е да се издвојат надобрите паради на величина како Буфон. Повеќе

Пред 60 години за Италија бранел братучед на дедо му на Буфон

После Светското првенство 1958-ма - последно на кое не играла Италија, местото на голот на обновената репрезентација го добил Лоренцо Буфон. Втор братучед на дедо му на Џиџи Буфон. Уште е жив и се крсти во Џиџо Донарума. Повеќе

СМС пораката на италијански репрезентативец за Вентура кажува сè

За квалитетите на селекторот кој има тренирано екипи како Пиза, Бари, Месина, Лече и Венеција, а врвот му се Торино и Сампдорија, доволно говори и содржината на оваа порака која играч на Италија му ја пратил на свој колега. Повеќе

Буфон не го заслужи ова

Нема фудбалски навивач кој не го почитува и кој не жали што интернационалната кариера му завршува на ваков тажен начин. Со солзи кои кажуваа сè. А тој во џентлменски стил изјави: Не плачам за мене, туку за италијанскиот фудбал. Повеќе

„Кај нас на гости доаѓаше чичко Буфон, а сега играм против него“
Сторија за Федерико Киеза, синот на легендата

Додека Италија има деца како него, за фудбалот не мора да се грижат. Важи за еден од најинтелегентните играчи на неговото поколение. Повеќе

И кога држи говор е најјак

Џиџи Буфон е људина. И кога брани и кога поздравува навивачи и кога дава изјави и кога држи говор. На 39-ти години ФИФА го прогласи за најдобар голман во светот и го смести во тимот на годината. И покрај тоа што англискиот му е клај клај, не е како другите Италијанци кои инсистираат да зборуваат на мајчин јазик. Почитта која ја имаат спрема него, се гледа во начинот на кој го гледаат од публика каде седат фаца до фаца. Повеќе

Само величина како Џиџи го прави ова

Навивачите на Лацио и Џиџи Буфон по кој знае кој пат покажаа дека имаат посебен однос на взаемно почитување. Актуелниот шампион на Италија загуби од Лацио на домашен терен и промаши пенал во 95-та минута, но голманската легенда не заборави да се доближи до трибината на Лацијалите. Ова нивно поздравување стана еден вид ритуал после секој дуел меѓу Јуве и Лацио. Повеќе