таг: џани ањели

Како Тито не го пуштил Шекуларац кај Ањели во Јувентус

На 81 година, во саботата наутро во Белград почина легендарниот уметник со фудбалската топка Драгослав Шекуларац. Освен фудбалот, голема страст му биле уште и коцката и кафанските седенки. Повеќе

Династија Ањели - дрвото на животот на фамилијата која го води Јувентус

На крајот се поставува прашањето: Кому му припаѓа „Старата дама“? Кој владее со империјата од Торино? Повеќе

Како Лаки Лучано Моџи итро го донел Буфон во Јувентус

Човекот кој од сенка палеше и гасеше во италијанскиот фудбал, вешто чекал големите екипи да се наддаваат за Џанлуиџи Буфон и од сенка сочекал прилика да го донесе во „Старата Дама“. Повеќе

Од внук му на Ањели нема да биде Ањели

Во Њујорк поради лажирање на сопственото киднапирање, со цел да изнуди пари од родени татко и мајка за да го плати својот цех кај проститутка и наркодилер, уапсен е 38-годишниот Лапо Елкан, приватно денгуба, професионално внук на Џани Ањели, основачот на Фиат. Повеќе

13 години без Адвокатот
Приказната за Џани Ањели, симболот на Јувентус

Беше човек со необична моќ, која во Италија се опишуваше преку една анегдота. Папата држел миса на плоштадот Свети Петар, кога едно дете низ гужвата ги прашало своите родители: Кој е оној човек со бела капа кој стои до господин Ањели? Повеќе