таг: динамо букурешт

Тренерот на Динамо Букурешт доживеал срцев напад, па го прекинуваа мечот

Дуелот меѓу Динамо Букурешт и Универзитатеа Крајова во романската лига, на подолго време беше во прекин откако Еуџен Неагое, домашниот тренер се пожалил на помошниците дека не му е добро, па со возило на Брзата помош бил префрлен во болница. Мечот подоцна продолжи, а Динамо изгуби 0-2. Според последни информации Неагое е добар и е надвор од животна опасност. Повеќе

Навивачите кои викендов се фатија за лопата

Во изминатиов снежен викенд, некои клубови имаа двојна корист од одредени навивачки групи. Освен што се задолжени да ја стоплат атмосферата со песна, беа љубезни и вредни, па помогнаа да се подобрат условите за игра. Ама не сите. Повеќе

Две години од најјаката зафрканција некогаш во фудбалот

На денешен ден пред две години во плејофот за пласман во Лига на шампиони играа Стеауа Букурешт и Манчестер Сити. Пред почетокот на мечот се случи неверојатно комична сцена. Повеќе

Колку екипи во Романија се викаат Динамо, Рапид или Стеауа

Ќе бидете добри да ни помогнете кај нас колку клубови се викаат Вардар освен оној од Брвеница, оној од Неготино и шампионот на земјата од Скопје. Ние за тоа време најдовме каква е ситуацијата во Романија. Повеќе

Приказната за фудбалскиот пат на Адриан Муту
Фудбалерот со најбурно минато

Најталентираниот фудбалер во историјата на Романија е човек за кој би можело да се сними филм кој рутински би ги собрал сите фестивалски награди. Неговиот подем и пад е долг колку патот од пеколот до рајот и назад преку чистилиштето. Повеќе

Незапамтена саботажа од ривалски навивачи во Букурешт

Ај што на теренот изгубија 0:5 од Манчестер Сити, луѓето од Стеауа Букурешт доживеаа дополнителен срам, откако навивачи на Динамо Букурешт камуфлирани во организатори на кореографија го величале својот клуб на стадионот на најголемиот ривал. Повеќе

Опасното романско дерби на кое тројца можеа да оглуват

Динамо и Стеауа Букурешт во 4. коло од романското фудбалско првенство одиграа 0:0, а тоа се случува прв пат после 16 години. Во меѓусебните дуели води Динамо Букурешт со 45:41 во победи. Судијата и уште двајца играчи имаа блиска средба со петардата. Повеќе

Во чест на единствениот капитен

Фудбалерот на Динамо Букурешт, Каталин Хилдан почина на сред натпревар од срцев удар на само 24 години. Трагедијата се случи на 5 октомври 2000 година, а навивачите од тогаш не испуштаат меч на кој му скандираат „единствениот капитен“. Синоќа на 14 годишнината од смртта смислија посебна кореографија. Повеќе

Несреќниот јунак од Романија

Фудбалерите на Васлуи при негатива од 1:0 на гостувањето против Динамо Букурешт во последните мигови од средбата требаше да бранат пенал без голман. Чуварот на мрежата доби црвен картон, а трите дозволени измени веќе ги искористија.  Повеќе