таг: дијаманти

Италијански банки живи фатени како сакаат да закрпат народ со дијаманти

Најголемите италијански банки во соработка со дилери на дијаманти, на сопствените коминтенти се труделе да им увалат дијаманти продавајќи ги по значително надуена цена, со совет дека тие се здрава финансиска инвестиција. Повеќе

Ѓубре лоповско
Што ќе се случи со најголемиот дијамант откриен во последниов век?

Минатата седмица во Боцвана беше откопан дијамант од 1.111 карати, со димензии 65мм х 56мм х 40 мм, или некаде колку тениско топче. Повеќе

Mитот за задолжителниот дијамантски веренички прстен
Низ дијамантски прстен да те гледам, во срце да ми влезеш?

Адетот е дека младоженецот треба одвои две до три месечни плати за да купи веренички прстен, сума која се базира исклучиво на она што најголемиот производител на дијаманти во светот го порачува во своите реклами. Повеќе

Дијаманти јадел најмногу ќотек

Иако сезонава опасноста по головите во најсилните европски национални првенства најмногу доѓаат од Меси, Роналдо, Фалкао, Ван Перси...изненадувачки најфаулираниот фудбалер оваа сезона е фудбалерот на Болоња, Дијаманти. Повеќе

Индија ги чека дијамантите

До Кралицата Елизабета: Среќен роденден. Се надеваме дека на принцот Филип наскоро ќе му биде подобро. И ако може сега да ни ги вратиш дијамантите. Искрено твој, народот на Индија Повеќе