таг: алавес

Погребна пародија на стадионот на Алавес, погребан фудбалот

Виторија-Гастеиц е голем град во автономната покраина Баскија. Таму игра Алавес, клуб кој е многу сакан од локалното население кое се противи на понеделничкиот термин за фудбал. Повеќе

Многу чалам не е на арно

Џонатан Калери од Депортиво Алавес требаше да го има голот на сезоната во Ла Лига, ама се претвори во трагичар на мечот Жирона - Алавес кој заврши 1:1. Ова и вака е ремек дело, а камо ли да влезеше. Кај со рабона, па уште и кроз нозе. Жирона - Алавес конечни 1:1. Повеќе

Преубав гол со полу-ножички на човекот кој се брка со Меси на листата стрелци

Уругваецот Кристијан Стуани е најголемо изненадување во шпанската Ла Лига сезонава. Тој постигна 12 гола досега и го дели второто место на листата најдобри стрелци со Суарез кој има исто 12. Лионел е прв со 16 погодоци. Повеќе

Радоста откако ќе го победиш Реал после 87 години со гол во 95-та

Мануел Алехандро Гарсија Санчез е фудбалерот со чиј гол Алавес го победи Реал Мадрид првпат после повеќе од осум децении! Цели 83 години тимот од Баскија чекаше да го кутне „кралскиот“ тим. Притоа ова е првпат од сезоната 1984/1985 Реал Мадрид на 4 меча по ред да не даде гол. Сега Алавес е третопласиран со исто бодови како и Реал Мадрид кој има нешто подобра гол разлика. Повеќе

Турбо фолк грми во соблекувалната на Алавес

Младиот репрезентативец на Босна и Херцеговина, Ермедин Демировиќ сезонава е еден од подобрите играчи во Алавес. Неодамна му се приклучи уште една дилајла, Швеѓанецот Џон Гвидети кој смени сто клуба и кој знае да збори и балкански. Повеќе

Година во која секој секого победи, а Депортиво стана шампион
1999/2000 најлудата сезона во шпанскиот фудбал

1999/2000 важи за незапаметена сезона во Шпанија. Депортиво Ла Коруња ја освои титулата, шпицот на Расинг Сантандер беше прв стрелец а голманот на Алавес Мартин Ерера ја освои наградата Замора за најдобар голман. Повеќе