таг: 100 години

100 зборови кои полнат 100 години во 2019
Кој е шеф: солистот или диригентот?
100 години од раѓањето на Леонард Бернштајн

Обраќањето на диригент пред концерт не е нешто необично. Но диригент да се огради од изведбата, пред да биде исвирена една единствена нота е незамисливо. Па сепак, тоа се случило, во Карнеги Хол, во 1962. Повеќе

100-годишниот Фил дочека титула за Филаделфија во Супербоул

Откако внуката на еден навивач на Минесота се пофалила со својот најсакан дедо кој и на 99 години ја бодри екипата, се огласил внукот на еден навивач кој чука пред вратата на стотката ама ја дочека сензационалната титула на Филаделфија Иглс. Повеќе

„Оваа машина убива фашисти"
100 години од раѓањето на Вуди Гатри

Човекот кој меѓу двете светски војни ја оживеа американската фолк музика, правејќи ја ангажирана и урбана, и со тоа поставувајќи ги темелите на она што подоцна ќе го наречеме рокенрол, е роден на денешен ден, 14. јули, 1912. Повеќе

Животот е краток ама пензијата долга

Благословот " Да е живо и здраво и 100 години да живее" ќе му се оствари на секое трето бебе кое годинава ќе се роди во Велика Британија. А бидејќи долг живот всушност значи долга старост, пензиските фондови ги фаќа блага паника. Повеќе