таг: германија

Германските градинки во шумата

Она што ја разликува градинката Робин Худ од голем дел од другите градинки во Берлин е што таа е една од "шумските градинки", во која на децата со наставна програма им е пропишано секој ден да минуваат по неколку часа во шума. И ова важи за секој ден без разлика дали врнело или е сончево или е затрупано во снег. Повеќе

Првата жена главен судија во Бундеслига

Германската фудбалска федерација реши од следната сезона да ја промовира судијката Бибиана Штејнхаус од втората лига во Бундеслига. Повеќе

Не заборавајте дека Советскиот Сојуз го спаси светот од Хитлер

Според една калкулација, за секој еден Американец кој загина во борба со Германците, има 80 советски војници кои загинаа правејќи го истото, пишува Ишан Тарур во текстот за Вашингтон пост. Повеќе

Русин го нападнал автобусот на Дортмунд за берзански акции

Германската полиција синоќа уапсила Русин со германски пасош поради основано сомневање дека на 13. април го организирал бомбашкиот напад. Причина? Сакал да профитира на берзата од падот на акциите во Дортмунд а го осуетила банка. Повеќе

Парадоксот на гласањето на дијаспората

Авторот не може да им се дочуди на своите, т.е. Турците во Германија кои масовно гласаа за опцијата на Ердоган. Феноменот инаку им е познат на балканските народи, кога нивната дијаспора често гласа за рестриктивни политики во родната земја а во земјата во која живеат се жалат на рестриктивни политики кон нив. Повеќе

Келнерот што местел кригли прави чудесен Дортмунд
Томас Тухел

Претставник е на модерната школа а уникатен е по тоа што за секој следен натпревар има различен систем на игра. Играчите ги носи да тренираат на нерамни и лизгави ливади за подобра контрола на топка, а за да не влечат за дрес им дава тениски топчиња во раце. Повеќе

Сеќавање на култниот Босанец кој правеше циркус во Бундеслига

На 6. април 2002 година, голманот од БиХ го прими најсмешниот гол од кога се игра германската прва лига. Правеше и други киксеви но Германците го паметат по харизмата. Повеќе

Подиумот на кој се качи златна Италија завршил на отпад

Дали ги потсеќало на загубеното полуфинале од Италијанците или се работи за случајност, подиумот на којшто со златниот пехар стоеше Светскиот шампион од 2006-та завршил во некој парк во Берлин. Повеќе

Чаби Алонсо го изработи Анчелоти на прес

Чаби Алонсо и официјално најави дека по крајот на сезонава ќе се повлече од активното играње фудбал поради што германските и шпанските медиуми побарале тој да дојде на пресот пред мечот со Франкфурт. А таму Баскиецот раскажуваше за најубавиот момент во кариерата и не пропушти да го пецне Карло Анчелоти. Повеќе