Солунски фронт на ПАОК - Олимпијакос

Првиот полуфинален меч од грчкиот куп меѓу ПАОК и Олимпијакос е прекинат во 89-та минута поради судир на домашните навивачи со полицијата на теренот. Претседателот на ПАОК ја повлекол екипата и нема да патуваат на реваншот во Пиреа.

Не се очекуваше нешто друго иако до 89. минута од големото дерби натпреварот имаше нормален тек. Првиот од двата натпревари беше предвиден на стадионот Тумба во Солун, но заврши пред судијата да означи крај затоа што домашните хулигани влегоа на терен, револтирани од судиските грешки.

По отворен фудбал на двете страни, ПАОК поведе во 9. минута преку Роберт Мак кој и избега на гостинската одбрана и постигна гол за делириум на стадионот. Аргентинецот Естебан Камбијасо израмни во 27. минута со глава после корнер, а Давид Фустер во 57. минута зголеми на 1-2 за гостите.

Следеа неколку големи судиски грешки, како онаа кога гостинскиот голман Стефано Капино го сруши во шеснаесетникот Словенецот Мак, но судијата ниту досуди фаул, ниту го исклучи голманот на Олимпијакос.

На крај токму Мак поради приговор доби црвен картон и тоа беше инцијална каписла целиот стадион да се крене на нозе, домашните навивачи влегоа во теренот и настана општ хаос. Дуелот е официјално прекинат во 89. минута, а грчкиот фудбалски сојуз ќе решава за конечниот исход.

Гостинскиот тренер Марко Силва во второто полувреме беше погоден со шише во грбот: