Историска ноќ за Роналдо со драматичен пресврт во 96-та минута

Додека Манчестер Јунајтед сè уште е во транс за неговиот кам бек и не спласнуваат емоциите на навивачите, тој веќе е дома каде на својата земја и донесе победа и тоа со стил за нова светска рекордна вечер во кариерата.

Во 4. квалификациско коло за СП 2022, Република Ирска имаше сензационални 0:1 против Португалија и после три порази беше многу блиску до голема победа над европскиот првак од 2016-та.

Но ноќта за паметење на Ирците им ја скрати Роналдо и ја направи да биде негова. И тоа на дрзок начин со два гола со глава, прво во 89-та, а потоа во 96-та минута.

За радоста и еуфоријата да биде поголема, Кристијано не само што и донесе три бода на својата земја за вкупно 10 во групата, туку и стана најдобар стрелец за еден националниот тим на сите времиња.

Роналдо беше изедначен со Али Даеи од Иран со кој имаа по 109 репрезентативни голови, но сега е осамен на врвот со 111 погодоци.

Историската ноќ за репрезентативниот фудбал ја оствари после промашен пенал во 15-та минута, а му го одбрани му го одбрани ирскиот тинејџер Гавин Базун кој има 19 години и тоа со лице.