таг: женски фудбал

И сега на жениве треба да им се даде топка?
Неубава епизода на женски фудбалски натпревар

За време на меч меѓу Швајцарија и Русија, од елитната рунда на Европското првенство за фудбалерки до 17 години, се степаа капитенката на Швајцарија Ела Љустина (инаку Русинка по потекло) и капитенката на Русија Памен Чато. И двете со право беа исклучени а на крајот Швајцарките победиле со 4:2. Повеќе

48.000 гледачи на женски фудбал во Шпанија

Во Билбао, главниот град на автономната покраина Баскија фудбалот е религија. Сме пишувале како за нивниот миленик Атлетик играат само домашни играчи, родени во Баскија. Синоќа на меч од шпанскиот куп во женска конкуренција (Куп на кралицата) меѓу Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид имало 48.121 гледач! На женски фудбал, да. Повеќе

Ај најдете му НЗС на автоголов да ве видам

Женскиве кои се дел од оваа ултра смешна трагикомична сцена, веројатно не земаат плата за играње фудбал. Бидејќи нема логика. Во еден момент се збунивме и не знаевме кој напаѓа, а кој се брани. Не сте виделе вакво нешто. Повеќе

А голманката кој ја врти а?

Лош, многу лош анти фер плеј потег во австралискиот женски фудбал. Па уште се прави наивна, демек сè си е ок, нема ништо спорно. Повеќе

Ада Хегерберг - жена, мајка, кралица

Норвешката фудбалерка Ада Хегерберг синоќа на гала вечерата по повод Златната топка, ги засени сите присутни. Таа ја доби наградата за најдобра фудбалерка на годината. Повеќе

Женски учебник за тимска игра

Ако некој се обидува да ги дискриминира жените во однос на фудбалот гадно се заебал. Овде додуше нема фудбал, туку уметност. Никогаш немаше да погодите дека баш ова ќе го изведат. Повеќе

Девојката која прави пародија од пеналите на фудбалерите

Носи дрес од секоја мега фудбалска ѕвезда, го соблекува претходниот и неверојатно ги имитира изведбите на пенали. Повеќе

Пазете ја женскава

Ако некој се обиде на фудбалот да му залепи етикета дека е само машки спорт, најмногу ќе се налути Американката Макарио кој веднаш ќе го побие тоа. Многу, ама многу добро изведено. Повеќе