таг: женски фудбал

Браво девојко

Ги имаме Снајдер и Ван Перси, ама во женска верзија со една хируршки прецизна комбинација која не се гледа така често во женски фудбал. Секоја чест и за двете. Шах - мат им направија. Повеќе

Јапонката што ја издрибла пола Северна Кореја

Видеово е старо од 2010-та, ама епско за азискиот фудбал и младинските мундијали. Ја имаме Куми Јокохама од Јапонија на која се обидува да и ја земе пола селекција на Северна Кореја. Се работи за светско првенство за фудбалерки до 17 години. Ги изора како нива. Повеќе

Брилијантен дриблинг на девојка од Арсенал

На Даниела ван де Донк и се пуштија две противнички една по друга и уште не се свесни што ги снајде, особено првата. Мозочето им го испи. Повеќе

Бразилката што предава фудбалски дриблинзи

Се вика Аманда Венансио и неколку сезони играше за женскиот футсал клуб Ботафого. Толку дриблинзи има што и машките колеги треба да учат од неа некоја финта. Ко на пример оваа. Повеќе

Автоголот на Венди Ренар - францускиот Ван Дајк

Венди Ренар е една од најдобрите француски фудбалерки на Светското првенство за жени кое се игра во оваа земја. Игра на позицијата стопер и ја викаат француски Ван Дајк поради тоа што личи на Холанѓанецот и игра на негова позиција. Но на мечот со Норвешка во 54’ минута направи нешто како да е француски Дејан Ловрен. Повеќе

И сега на жениве треба да им се даде топка?
Неубава епизода на женски фудбалски натпревар

За време на меч меѓу Швајцарија и Русија, од елитната рунда на Европското првенство за фудбалерки до 17 години, се степаа капитенката на Швајцарија Ела Љустина (инаку Русинка по потекло) и капитенката на Русија Памен Чато. И двете со право беа исклучени а на крајот Швајцарките победиле со 4:2. Повеќе

48.000 гледачи на женски фудбал во Шпанија

Во Билбао, главниот град на автономната покраина Баскија фудбалот е религија. Сме пишувале како за нивниот миленик Атлетик играат само домашни играчи, родени во Баскија. Синоќа на меч од шпанскиот куп во женска конкуренција (Куп на кралицата) меѓу Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид имало 48.121 гледач! На женски фудбал, да. Повеќе

Ај најдете му НЗС на автоголов да ве видам

Женскиве кои се дел од оваа ултра смешна трагикомична сцена, веројатно не земаат плата за играње фудбал. Бидејќи нема логика. Во еден момент се збунивме и не знаевме кој напаѓа, а кој се брани. Не сте виделе вакво нешто. Повеќе