таг: вујадин бошков

Најинтересни детали од биографијата на Франческо Тоти

Во септември 2018 излезе автобиографијата на Франческо Тоти - „Капитен“. Пишувана е во коавторство со познатиот новинар Паоло Кондо и во неа има многу приказни и анегдоти за животот на легендата. Ние ќе ги пренесеме во неколку дела. Ова е првиот. Повеќе

32% од играчите во Серија А не биле родени на дебито на Тоти

Денес во најдобрата италијанска лига играат 529 фудбалери од кои дури 168 не биле уште родени кога Франческо Тоти за првпат заигра за Рома. Тоа се случи на денешен ден, 28 март пред 24 години кога Вујадин Бошков го пушти пред крајот од мечот Бреша - Рома (0-2). Повеќе

Случка со Каниџа кога уште немаа сите мобилни телефони

Клаудио Каниџа е култен херој на Аргентина познат по белиот прав и другарството со Марадона. И да победува и да губи неговиот тим, никој не можеше да го извади од диско, па дури ни Вујадин Бошков. Повеќе

Бошков за финалето, жената и пивото
Голем човек кој стана легенда

Поминаа две години од смртта на Вујадин Бошков кој 4 децении работеше како тренер и седеше на клупата на екипи како Феенорд, Реал Мадрид, Рома, Наполи, селекцијата на Југославија...Посебно место за него има во срцата на навивачите на Сампдорија кои на 27 април 2014 пееја во негова чест и извадија транспарент „Голем човек кој стана легенда“. Повеќе

Сампдорија не го заборава Вујадин Бошков

Покрај Работнички, сензација во третото квалификациско коло синоќа направи и Војводина која со вкупен резултат 4:2 ја елиминираше Сампдорија. Италијанците и покрај тоа што во Нови Сад отпатуваа со негатива од 4:0, најдоа време и за својот миленик кој им го донесе единственото Скудето во историјата. Повеќе

Заборавената приказна за единственото Скудето на Сампдорија

Во време кога Наполи го имаше Марадона, а Милан Ван Бастен, најпрестижниот пехар во Италија отиде во рацете на југословенската легенда Вујадин Бошков, кој инаку почина лани на 82 години. Повеќе

Југословенскиот наставник, пријател и полицаец

Фудбалскиот свет вчера му испрати последен поздрав на легендарниот Вујадин Бошков кој почина на 82 години. Посебен простор доби во италијанскиот печат, најмногу поради успесите со Сампдорија, како и со неговиот посебен смисол за хумор. Повеќе