таг: вејн руни

Најубавите голови легнати на волеј

Кога ќе падне на волеј и кога играч ќе ја зафати со полна сила, тука двајца голмани нема што да бараат. Било каде, било кога. Волејот е волеј. Повеќе

Најјакиот слободен удар во кариерата на Руни

33-те години не му даваат товар на Вејн Руни, туку уште поголемо искуство, зрелост и повеќе интелигенција. Дечкото растура во МЛС, а синоќа со ДС Јунајтед славеше на гости против Орландо Сити 1:2. Како само му успеа голов од ваков агол? Спиете ли мирно Жунињо, Пирло, Михајловиќ? Повеќе

Руни го предизвика Ибрахимовиќ

Со три гола за неговиот ДС Јунајтед против Солт Лејк (5:0), некогашниот капитен на Манчестер Јунајтед и англиската фудбалска репрезентација потсети на старите добри изданија. Повеќе

Руни е бе телиња, не е хулиган

Колку и да им важен протоколот и строгите правила наметнати и останати од времето на Маргарет Тачер, не можеш на врата да претресуваш лик од рангот на Вејн Руни. Срамота е. Па зарем и ВИП фацкиве ги замарате со тие процедури? Повеќе

Еврогол на Руни од 30 метри

Не е подивен само Ибра од ветераниве кои одат да се донаиграат и да дособерат пари во САД. Легендарниот напаѓач на Манчестер Јунајтед има постигнато 6 гола на последните 5 меча и вкупно 10 за ДС Јунајтед кој има серија од 5 победи по ред. Со Торонто ја реши на маестрален начин во Бекам стил. Повеќе

Кои се најубавите 10 гола со ножички во фудбалот

Јужно-американците ја викаат чилена (chilena), Италијанците ровешата (rovesciata), Бугарите задна ножица, Хрватите шкарице, кај нас ножички. Кои се автори на најубавите голови на овој начин? Повеќе

Ако ти паѓа косата, не се секирај, ни Руни не куртули

Клиниките за пресадување коса со задоволство објавуваа дека еден Вејн Руни имал успешна трансплантација на коса и дека дошол моментот кога мажите веќе не мора да се срамат ако се решат на таков чин. И принцот Вилијам сакал да пресадува коса. Повеќе

Јакиот трол на Руни за Џејми Карагер

После цели 16 години откако зборуваат за него на Monday Night Football, најпопуларното фудбалско студио во Британија, Вејн Руни гостуваше првпат и го пецна некогашниот стопер на Ливерпул, Џејми Карагер. „Да, секако дека се радувам што сум овде, а верувам се радува и Кара кој никогаш не стоел така близу до мене“ (играа еден против друг на времето). Повеќе

Прави кандидати за гласање

Англиската фудбалска федерација секој месец дава вредна награда за играч на месецот, тренер на месецот и гол на месецот. За признанието најубав гол во ноември ќе се борат 8 играчи меѓу кои и Вејн Руни. Повеќе