таг: ултрас гелзенкирхен

Навивач со пиво од трибините станал резервен судија во Бундеслига

Во Германија фудбалот се сака толку многу што во истовреме можеш да бидеш и навивач и четврти судија како оној во Гелзенкирхен. Повеќе

Прекрасната кореографија на УГЕ Шалке

На мечот против Хамбургер во Бундеслигата, преку 50.000 навивачи на Шалке кои се во братски однос со скопските Комити, направија фантастична кореографија на денот на кој пред 20 години го освоија Купот на УЕФА. На крајот соопштија дека целата кореографија чинела 119.991 евра (исклучително од донации на навивачите, без учество на управата на клубот) Повеќе

Тензии во Солун поради пријателството на Комити со УГ

Во 2013-та грчкиот ПАОК и германскиот Шалке играа квалификации за ЛШ а тогаш Германците извадија македонско знаме и ги испровоцираа гостите. Ждрепката пак ги спои двата тима и во Солун има страв од нови нереди. Повеќе