таг: тики така

Тимскиот гол на Арсенал на кој аплаудира и Барселона

Вилшер, Жиру и Казорла се творците на еден од најубавите голови во историјата на Арсенал кој требаше да им се препише и на тројцата. Не поради атрактивноста на голот, туку по акцијата во која со цик цак додавања, одбраната на Норич ја изработија ко бавча. Вакво нешто се стрефува еднаш на 10 години, а нив им се случи пред точно пет. Повеќе

Тики така играта на Барса не е мртва

Си замина Чави, па си замина Иниеста, ама системот останува ист. Имаме видео од 22 додавања по ред во 60 секунди со егзекуција на крај. И тоа беспрекорнава акција ја прават на мечот против ПСВ при резултат 3:0 во 87-ма минута. Каква професионалност и дисциплина, не губат топка ниту на решен меч. Повеќе

Џабе си подаваа толку кога не можеа да дадат гол

Секоја чест и капа доле за освоените ЕП 2008, СП 2010 и ЕП 2012, ама сега сме 2018-та, фудбалот оди напред, технологијата исто и сите јеботе научија да играат фудбал и Мароко и Иран и Јужна Кореја. Не ви проаѓа повеќе тоа на ти ја, дај ми ја и со се топка во гол, кога до пенали стигнавте со помош на автогол. Повеќе

Интер ли е Барса ли е?

Миланскиот клуб после долго време е прв на табелата а најголеми заслуги за тоа има тренерот Лучано Спалети кој конечно ги намести сите коцки кај „Нераѕурите“. Синоќа ја победија Сампдорија 3:2, а вториот гол на Мауро Икарди беше после акција ала-Барселона. Повеќе

Акција со која Мурињо може да се гордее

Иако противникот се вика Бартон, а натпреварувањето Лига Куп, сепак тоа што е убаво за око е убаво, па нека им служи како еден вид воигрување за со појаки екипи. Акцијата ја красеа брзи, точни и прецизни додавања, по некоја финта на Марсијал и завршница на Џеси Лингард. Инаку Јунајтед славеше со 4:1. Повеќе

Каква акција и завршница падна во 181-та фудбалска земја во светот

Двојното проигрување и мајсторијата со жонглирање не е дело на Меси - Суарез, Нејмар - Мбапе или Игуаин - Дибала, туку на за нас анонимни играчи од Кувајт. Ма браво, лупајте на најавна шпица. Повеќе

Кога Реал Мадрид ќе се претвори во Барселона

Старите навики велат дека ова е игра типична за Барселона, но Реал Мадрид низ годиниве градеше тим, често менуваше тренери, созреа и со помош на Зидан создаде идентитет и направи извонредна серија на трофеи. Викендов против Ла Коруња на еден од трите гола им претходеа 44 додавања без Роналдо. Ова е игра за почит. Повеќе

Ај па и во Скопје да играте вака

Барса игра тики-така по земја, а Реал се обидува на прва без да тапне. Крос - Бензема - Марсело - Бензема - Бејл. Така се движеше ова велелепно движење на топката против Манчестер Јунајтед на Интернационалниот Куп во САД: Повеќе

Милан на Баерн: Земете ја ако можете

Со ремонт од десетина засилувања на кои навивачите чекаа последниве години и тоа на време уште пред да почнат подготовките за новата сезона во Серија А, Карло Анчелоти доби лекција од неговиот поранешен клуб и загуби 4:0 на пријателска. На последниот гол ги изработија како бавча и тоа буквално од почетокот на нивната половина. Се враќа ли стариот добар Милан? Повеќе