таг: стефан ристовски

Рики кажи му да се концентрира до крај

Во 92’ минута од гостувањето на Спортинг кај Маритимо синоќа, при резултат 0-0 Бас Дост разочарано по еден центаршут ја спушти главата и не примети дека топката му е пред нога да ја забие во гол. Слична шанса промаши и во 95’ минута против Виљареал за пласман на Спортинг понатаму во Лига Европа. Повеќе

Динамо Загреб ја продолжува бајката, Ристовски испадна со Спортинг
Лига Европа

Со капитенска лента околу раката, Аријан Адеми го предводеше Динамо во убедливата победа над чешки Плзен и со „модрите“ оди во следна фаза каде одат уште и Арсенал, Виљареал, Наполи, Салцбург, Валенсија, Зенит, Ајнтрахт. Повеќе

Лоша вечер за Македонците во Лига Европа

Стефан Ристовски и Аријан Адеми со порази ги завршија првите нокаут средби од ЛЕ. Динамо Загреб и покрај водството загуби 2:1 на гости од Викторија Плзен, а Спортинг беше поразен дома од Виљареал со гол во 3 минута. Адеми играше 90 минути, а Рики влезе во 27-ма минута откако се повреди Бруно Гаспар. Повеќе

Пеналот на Ристовски за финале на Спортинг

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски се пласираше во финалето на Лига Купот во Португалија откако со Спортинг ја совлада Брага на пенали со 4:3. Пенал серијата почна ужасно со дури пет утки по првите три изведени серии. Промаши и неговиот колега Нани, а Рики шутираше претпоследен. Во финале ќе играат со Порто кој во другото полуфинале ја елиминираше Бенфика. Повеќе

Два милиони евра стојат на патот на Ристовски од Спортинг во Лацио

Не сме нешто многу по шпекулациите за трансфери кои кај нас на сајт може да ги прочитате скоро ич, ама ајде да видиме што има на тема Стефан Ристовски во Лацио. За неговиот трансфер во Рим, италијански печат пишуваше денес, пред три дена, а и пред две и пол години. Повеќе

Рики е цар

Стефан Ристовски беше повреден и не можеше да и помогне на Македонија на мечот против Лихтенштајн, но тоа не го спречи да го облече националниот дрес, да го гушне телевизорот и да ја пее химната заедно со своите колеги. О д л и ч е н. Повеќе

Спортинг на Стефан Ристовски има голманиште

Големото дерби на португалскиот фудбал меѓу Бенфика и Спортинг заврши 1-1 и тоа по заслуга на Ромен Сален. Овој 34-годишен голман стана прв избор во Спортинг по заминувањето на Руи Патрисио во Вулверхемптон. Нашиот Стефан Ристовски одигра цел меч и беше меѓу подобрите во својата екипа. Повеќе

Ристовски и Торес, некогаш и сега

Бекот на македонската репрезентација лани направи голем трансфер од Ријека во Спортинг, кој важи за еден од трите најславни португалски екипи со 47 трофеи. Тоа му ги отвори вратите да заигра и на европска сцена каде стигна до топ 8 и да ги чува славните напаѓачи од кои до “вчера“ трчал за автограм или фотка. Повеќе

Лацио декласиран од Салцбург, Ристовски до пирова победа
Лига Европа

Римјаните во само четири минути примија три гола и упропастија сè што макотрпно градеа цела сезона во Европа. Нашиот репрезентативен бек одигра одлични 79 минути во триумфот на Спортинг против Атлетико Мадрид. Повеќе