таг: сп кошарка 2019

Шпанија е нов светски шампион

Кошаркарите на Шпанија убедливо ја совладаа Аргентина 95:75 (23:14, 17:20, 16:23, 29:28) во финалето на Светското првенство во Кина и по втор пат во историјата го освоија Мундијалот. Повеќе

Ветеранот Луис Скола сам ја прегази Франција

Со 39 години, Луис Скола постигна неверојатни 28 поени и имаше 13 скока и 2 асистенции за импресивен триумф на Аргентина против Франција 80:66, во полуфиналето на Светското првенство. Сам се бореше против далеку помлади гиганти и поспремни атлети од него. Аргентинците во недела (14:00) ќе играат против Шпанија во големото финале за златниот пехар. Повеќе

Американскиот твитер уште полуд од српскиот чалам

Америка игра кошарка на големи натпреварувања (Олимписки Игри и Светски првенства) уште од 1937-ма година. До денешен ден имаат 15 златни медали од Олимпијадите и уште 5 злата на Мундијалите. Поради тоа не можеа да си простат како изгубиле од таму некоја Србија во која, пази богати, имало и храна па и интернет. Повеќе

Најлошиот резултат на САД во историјата, со група граѓани на терен

Американската репрезентација го претрпе и вториот пораз на Светското 2019. По Французите, скалпот им го зема и Србија која претпладнево беше подобра со 94:89 (32:7, 12:33, 27:28, 23:21). Кемба, Мидлтон и другарите ќе завршат 7-ми или 8-ми. Повеќе

Господин Грег Поповиќ

„Воопшто не е важно кои дечки не дошле, важни се момците кои се тука, кои жртвуваа цело лето за да бидат овде. Непочит е и кон Франција да зборуваме за тоа кој не дошол. Важни се овие 12 кои дојдоа“. Повеќе

Толку и од Американците на Светското

Грег Поповиќ и Стив Кер ја платија сметката на многуте откази во репрезентацијата. САД - Франција 79 - 89 (18-18, 21:27, 27:18, 13:26) и „триколорите“ во полуфинале против Аргентина. Америка со најслаб пласман на Мундијал во последните неколку децении. Повеќе

Зошто чаламот никогаш никому не донел добро

По старата добра „прво скокни па кажи оп“. Србите имаа 12 победи на 12 пријателски средби пред Светското првенство. Во составот го имаа најдобриот центар во НБА за минатата сезона, репрезентација која е европски, светски и олимпицки вицешампион. И тргна возот на курчот. Ама на крај „оде воз у кукуруз“. Повеќе

Кампацо докторски

Аргентинците на убедлив начин ја победија Србија 97-87 и се пласираа во големото полуфинале каде ќе ги чека или САД или Франција. Факундо Кампацо и ветеранот Скола одиграа маестрална партија за „гаучосите“. Повеќе

Двојка или тројка, не е сеедно

Слободан Шаренац е спортски коментатор на РТС. Во шумата средовековни коментари во неговата матична куќа, Шарени е просто магионичар. Да го слушаш додека коментира Филипини - Ангола ќе ти ја направи најинтересна средба на Светското во кошарка. Повеќе