таг: рака

Како сојузниците помогнаа борците на ИСИС да избегаат од Рака
Валканата тајна на Рака

ИСИС од една, Курдите и американско-британски сили во Сирија од друга страна постигнале таен договор кој им дозволил на стотици терористи на ИСИС заедно со своите семејства и оружје да избегаат од Рака. Конвојот испратен под закрила од западните сојузници во Сирија, вклучувал и некои од најозлогласените членови на ИСИС, плус десетици странски борци на џихадистите, објавува Бибиси. Повеќе

Комшија што рока

Снајперска битка во Рака. Девојкава снајперист што ја гледаме е со курдско потекло и се бори од матичната страна. Од карши е терорист на ИСИС. За него знаеме дека утна, за влакно утна, ама доволно за нашава хероина да остане насмеана. Повеќе

На прошетка низ Рака

Две Сиријки одлучуваат да го ризикуваат својот живот со намера на надворешниот свет да му пренесат дел од секојдневието во Рака, па под целата задолжителна женска облека монтираат камери и тргаат во патролирање на градот. Видео

Писмо од Рака

Сведоштво од прва рака за тоа како е да се живее во градот кој го контролира ИСИС. На моменти тоа личи на животот во Србија бомбардирана од НАТО: земјата ти ја држат бандити ама овие што од воздух демек те ослободуваат, рокаат бомби врз тебе. Цивилна забелешка: Знаете за што бруталниот и немилосрден режим на ИСИС особено строго казнува? За пушење цигари. Ако, ако...  Повеќе