таг: пеп гвардиола

Најдраматичната 1 минута во Лига на шампиони сезонава

Ќе речеш што се 60 секунди, што може да биде за една минута, ништо. Ама она што се случи на Етихад синоќа беше прав пример како радоста и тагата може кратко да траат. Повеќе

Сити и Ливерпул - кој со кого до крајот на шампионската трка?

Уште од 2012-та година и епскиот гол на Серхио Агуеро против КПР во 95’ минута за титула на Манчестер Сити, сезоната во Премиер лигата не била вака енигматична. Како стојат работите, Ливерпул и Сити ќе се борат со последна секунда за вредниот трофеј. Повеќе

Пеп е дрво на гости, а на Порто островот му е кошмар

Првите два четвртфинални дуели од Лига на шампиони завршија со победа на домаќините, а тоа е само потврда плус и продолжување на мизерната традиција на гостиве. Кај едните на тренерот не му оди, а другиве не одат во Англија. Повеќе

Во Англија зачестиле уплати за квадрипул, Гвардиола не сака да зборува за подвиг

Со раниот гол на почеток на мечот на Габриел Жезус, и неколку непријатни моменти пред голот на Едерсон, Сити го совлада Брајтон во полуфиналето на ФА Купот и сега го чека уште една битка во финале за освојување нов трофеј сезонава. Повеќе

Сари се вади дека не го видел Гвардиола, затоа не се поздравил

Откако Сити со историски 6-0 го демолираше Челси синоќа, по крајот од мечот италијанскиот стручњак тргна кон соблекувалната и додека Гвардиола му пружаше рака, овој само го одмина. После во соблекувални се решил проблемот. Повеќе

Објаснувањето на Валдес за тоа дека кај Пеп нема никогаш рогачката

Некој ќе рече дека таа игра со пимплање е здодевна за око, ние ќе речеме дека е најубава, а Пеле во една прилика додаде дека играта со куси додавања е најтешка за имплементирање на терен. Голманот со 21 трофеј во Барса ја раскажува првата лекција со човекот кој најдобро ја практикува. Повеќе

Изживувањето на Сити над слабиот Бартон не е прво во историјата

Во првиот меч од полуфиналето на англискиот Лига Куп, Манчестер Сити со 9-0 го испраши немоќниот Бартон и го израмни својот историски рекорд. Повеќе

Детето кое прво не играше, а сега ја спаси шампионската трка

Го немаше во составот ниту во првото коло, ниту во второто, ниту во третото и четвртото. Заигра дури во петтото и даде убав гол против Фулам. Од тогаш до синоќа демонстрира страшна форма со многу голови и асистенции. Повеќе

Како Пеп Гвардиола го преживеа лудиот меч со Ливерпул

По многумина мечот беше за титулата иако има да се играат повеќе од 15 кола до крајот од Премиер лигата. Исто мислел и Пеп Гвардиола кој на крајот призна дека ако изгубеле, најверојатно ќе се простеле од шампионскиот пехар. Повеќе