таг: никола калиниќ

Калиниќ, Тевез, Рибери - до врвот на светот со сериозни деформитети

Приказните на српскиот кошаркар и аргентинскиот и француски фудбалер се многу инспиративни. За разлика од многу други, овие тројца никогаш не правеле трагедија од тоа што ги снашло во животот и ги оштетило за век векови. Напротив. Повеќе

Цел Милан пее за несудениот светски вицешампион

Никола Калиниќ беше еден од најнесреќните ликови на Мундијалот во Русија, откако беше избркан од хрватскиот селектор поради непослушност, а неговите стигнаа до финале. Но за напаѓачот на Милан кој одби да го земе сребрениот медал, тоа поглавје е завршено и сега му преостанува да се фокусира на клупските обврски. Таму атмосферата е ептен на ниво, особено за него. Повеќе

Ех, животе, Никола Калиниќ

И така, додека светот ги слави хрватските момци кои вложија надчовечки напори да влезат во финале, еден фудбалер што допатува со нив во Русија (ќе простите на речникот), ама сега си гризе од газот. Повеќе

Кога Никола ќе се сврти со грб

Фудбалерите на Фиорентина остварија важна победа против Сасуоло од 2:1 со која ги поминаа Торино и Интер и се искачија на 7-та позиција. Никола Калиниќ ги постигна двата гола. Вториот е за големи пофалби. Повеќе

Како Хрватска ги остави сите проблеми дома и игра убав фудбал
ЕП 2016 Франција

Хулиганите направија проблем, Дарио Срна го погреба татко му по мечот со Турција, селекторот држи кафуле во Загреб и со години не бил тренер, државата најподелена уште од независноста, а Хрватска игра најубав фудбал на Европското. Како? Повеќе

Сопругот на Русинката се извини за инцидентот

Еден од водечките руски магнати упати отворено писмо до кошаркарот на Фенербахче, Никола Калиниќ во кое му се извинува за преемотивниот екцес на финалето во Берлин. Повеќе

Блокади, дриблизни и цепелини на Евробаскетот

Средбата меѓу Србија и Италија која заврши 101:82 ги донесе најатрактивните потези во шестиот ден на ЕП 2015. Расположени за шоу беа Недовиќ и Калиниќ, а најинтересниот дриблинг го направија Украинците. Повеќе

Избегната тепачка меѓу Дарио Срна и Никола Калиниќ

Иако важи за мирен фудбалер кој често ги раздвојува играчите кога ќе настане метеж, Дарио Срна во полуфиналето на украинскиот куп му се пушти на неговиот сонародник од Днипро, Никола Калиниќ. Повеќе

ТОП 20 голови на хрватските фудбалери во 2014

Играа на СП во Бразил, играа низ Европа и по континентални натпревари. Дарио Срна за Шахтјор, Андреј Крамариќ за Ријека, Иван Ракитиќ за Барселона, Матео Ковачиќ за Интер, Иван Перишиќ за Волфсбург... Повеќе