таг: маратонско пливање

И носи светски титули на Македонија, а нема здравствено, пензиско и стаж

За време на кошаркарската еуфорија со Светското и фудбалската со квалификациите, одиме малку со пливање со еден наш многу добро познат лик за кој има една убава и една лоша вест. Убавата: Три пати е светски првак. Лошата: Никој не го ферма во државава. Повеќе

Херојот Марко: Не очекував дека ќе биде толку лесно

Охридското езеро било немирно, дувал силен северен ветер и имало бранови, а јунакот од Охрид дава изјава како овој подвиг да му е за добро утро. Браво е преблаг збор за детево. Повеќе

12-годишниот Марко го преплива Охридско езеро

Марко Пејчиноски утрово во 10:30 часот влегол во Охридското езеро и за помалку од осум часа при не баш идеални услови поради силен северен ветер, направи херојски подвиг. Ја исплива делницата од Свети Наум до охридското пристаниште. Стотици сограѓани го пречекаа со долготраен аплауз јунакот кој има само 12 години. Повеќе

Етиопиецот што освои сребро на маратон може да заврши во затвор
ОИ Рио 2016

Кога Фејиса Лилеса ја мина целта од машкиот маратон во Рио, ги крена рацете над главата и направи знак Х. Никој од тие кои го гледаа спектакулраниот финиш на Лилеса кој освои сребрен медал не знаеше колку опасен протест гледаат. Повеќе

Осмели се Делфина

Еден дечко од Лондон толку го зафатила олимписката еуфорија што дошол на идеја да го преплива Атлантскиот океан. Тргнал од Франција и најавил да го чекаат во Њујорк. Повеќе