таг: ленс

Заборавете на Барса и Реал, најголема драма за прво место ќе има во Франција

Челси е шампион во Англија, Монако во Франција, Баерн во Германија, Јуве на чекор во Италија. Затоа да се префрлиме онаму каде што во последното коло ќе се кубат најмногу коси, а тоа е француската втора лига. Да сака не може да го режира ова сценарио никој. Повеќе

Кои второлигаши се најблизу до прва лига
Фудбалско подземје

Европската фудбалска сезона се ближи до крајот. Ако во елитните шампионати на Стариот континент знаеме се што се случува, да ја видиме ситуацијата во вторите лиги. Повеќе

Ница - долга историја фудбал пред Аѕурниот Брег
Претставување на домаќините на ЕП 2016-та

Во пресрет на ждрепката за групите на Европското првенство 2016-та, која ќе се одржи на 12. декември во Париз, ќе ги разгледуваме градовите домаќини на континенталниот турнир. Стадионите веќе ги запознавме, а од градовите прва е Ница. Повеќе

А на судијава кој ќе му даде црвен?

Судиите имаат задача да санкционираат фаули и да ја спуштат тензијата меѓу играчите, но Французинот Филип Калт на мечот меѓу Бордо и Ленс постапи контра и во двата случаи. Повеќе

Карлос Едуардо како митот Џаст Фонтен

Бразилецот игра во нападот на Ница, го носи бројот 3 и стана познат по петте гола што му ги даде на Генгам минатиот викенд. Рекордот со 5 гола на 1 натпревар беше стар 30 години во француското првенство Повеќе

Тифо Space Invaders

Навивачите на францускиот второлигаш Ленс на натпреварот против Бастија го одбележаа почетокот на новата сезона со одлична кореографија со мотива од играта Space Invaders. Повеќе