таг: карло анчелоти

Како напредува Монца - чисто италијанскиот клуб на Берлускони и Галијани

Во свет каде со фудбалските клубови владеат азиски инвестициски фондови, играчите менуваат клубови како чорапи и нема никаква романтика, приказната за Монца е убава бајка која не знаеме дали ќе има среќен крај. Повеќе

Професорот кој ѝ помогна на Аталанта да стане толку силна

Тимот од Бергамо важи за едно од напријатните изненадувања во Топ5 лигите во Европа во последните пар сезони. Успехот се должи и благодарение на еден симпатичен Данец кој работи од сенка и кој му препишувал диети на Зидан во Јувентус. Повеќе

Што има да каже Карло Анчелоти за Мајкл Џордан

Бидејќи знаеме што би рекол ако го прашаат за Меси или Роналдо, фино би било да чуеме како фудбалски стратег што ќе каже за кошаркар или поточно за најдобриот на сите времиња. Добар муабет на мустрата, нема што. Повеќе

Како Каладзе го реметел Гатузо за роденденот

Нема крај на анегдоти од кујната на Милан, ама од оној носталгичниот со легендите предводени од Анчелоти. Токму Карло има една за раскажување за роденденот на Рино кој денеска полни 41 година. Повеќе

Преубаво изненадување од Наполи за своите навивачи

Преку Amazon многу навивачи нарачале од овосезонскиот дрес на Наполи. И чекаат достава да им стигне, ѕвони врата, а на врата.... Повеќе

Наполи во Лига на шампиони - единица мерка за немање среќа

Наполи има исто бодови колку Ливерпул, иста гол разлика, но не оди понатаму само поради помалиот број дадени голови. Неверојатно колку тимот од југот на Италија нема среќа во групната фаза од Лига на шампиони. Повеќе

Мурињоманијата владее и во Џенова

Кога влијателен лик како Жозе Мурињо ќе направи потег како оној по мечот со Јуве во ЛШ, кој го совлада со пресврт во драматична завршиница, не поминува тоа така. Неговиот провокаторски гест го повторија и две маскоти на Џенова пред мечот со Наполи. Повеќе

Тажната сторија за легендата на Рома

Во ера во која бил сакан еднакво како Тоти во нашето време, Агостино Де Бартоломеј важел за принцот на Рим - дете родено во „Вечниот град“ што неизмерно ја сака Рома. За жал завршува неславно, заборавен од многумина кои го воспевале. Повеќе

Топ 12 голови во Серија А од сезоната 1990/1991

Налетавме на една јака, ама многу јака компилација на голови од италијанскиот фудбал во која не знае човек на кој волеј попрво да се воодушеви. Ова вистинско лудило од голчишта и тоа на славни имиња како Руди Фелер, Виали, Манчини, Анчелоти, Клинсман, Гулит. А сте знаеле ли дека Диего Симеоне играл за Пиза? Повеќе