таг: јанг бојс

Е сега, имаш пример и холандски хумор

Феенорд од Ротердам играше против швајцарскиот клуб Јанг Бојс и мечот заврши 1:1. Од неодамна тренер на холандскиот тим е Дик (Dick) Адвокат, па навивачите на Феенорд невешто пробале да направат смешка на темата. Повеќе

Потоп за фаворитите, Реал го доживеа најтешкиот пораз дома откако игра ЛШ
Лига на шампиони

Во последното коло од ЛШ изгубија Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Рома и Јувентус, екипи кои обезбедија учество во следната рунда па можеа да си дозволат порази. „Кралевите“ декласирани дома од ЦСКА Москва. Повеќе

Преубав гол на младинец на Јувентус во ЛШ

Николај Баден Фредриксен има 18 години и игра за младинците на Јувентус каде дојде во август годинава од данскиот Нордсјеланд. Игра во нападот и чека повик од Алегри макар во Купот на Италија. Повеќе

„Мајсторе, па не сме во Фиорентина“

За време на мечот Јувентус - Јанг Бојс кој „Старата дама“ го доби 3:0, тренерот Алегри во еден момент му вришти на Бернардески: „Дај ја топката, гол ни треба. Ќе го сменам сега, не сме во Фиорентина овде“ со повторување на зборот cazzo кој во превод не можеме да кажеме што значи. Италијанскиот репрезентативец Бернардески од Фиорентина дојде во Јувентус. Повеќе

Некаде недостиг од џоистици, во Швајцарија ги фрлаат на терен

Навивачи на неколку фудбалски тимови во Швајцарија минатиот викенд протестираа против тоа што некои клубови финансираат е-спорт екипи за видео игри. „Место да вложуваат овде во реален фудбал, они фрлаат пари на виртуелни видео игри“. Повеќе

Погба направил 26 чекори додека извел пенал

Манчестер Јунатед со 0:3 против Јанг Бојс на гости ја отвори сезоната во Лига на шампиони. Пол Погба даде два гола од кои вториот од пенал беше „клај-клај“. За да го изведе му требаа 9 секунди и 26 чекори. Повеќе

Цел свет зборува за прославата на Јанг Бојс

По 8 години во низа, во Швајцарија конечно тим кој не се вика Базел ја освои титулата. Се случи минатиот викенд, ама уште се зборува за тоа епско лудило кое беше споделено во дури 103 земји во светот. Повеќе

Четири минути задоволство во ЛЕ

Групната фаза на Лига Европа заврши, се извлекоа двојките за нокаут рундата а нам ни преостана да се потсетиме на најубавите голови досега. Повеќе

Првиот црнец што даде гол за Атлетик Билбао

Синоќешните натпревари од Лигата на Европа изобилуваа со голови, шанси, пенали, нереди и пантерски реакции на голманите. Ињаки Вилијамс стана првиот црн играч во историјата на Билбао што дал гол за баскискиот клуб. Повеќе