таг: јан облак

Јан Облак му спречи голчиште на Роналдо за сите пари

По само 8 минути игра Кристијано Роналдо за многу малку не го расплака Мадрид. Тоа ќе беше еврогол кој ќе се вртеше на најавните шпици, а Атлетико ќе беше тој кој ќе играше под притисок да брка резултат. Колку јак удар и каква интервенција. Браво и за двајцата, посебно за голманот. Повеќе

Одбрана на Јан Облак што ќе ја гледаш одново и одново

Во 3’ минута од мечот Бетис - Атлетико Мадрид, гостинскиот голман Јан Облак направи фантастична парада и го одбрани ударот со глава на стоперот на домаќините Зухаир Федал. Повеќе

Голманишта на колото

Низа јаки, многу јаки голмански интервенции се за издвојување од колово во кое се истакнаа чуварите на головите на Сент Етјен, Лион, Атлетико Мадрид и Лацио. Која од која поубави одбрани. Повеќе

Како да има повеќе голови со вака луди одбрани во ЛШ?

Првата вечер од последното коло во Лигата на шампионите не го стигна стандардниот просек на голови, пред сè затоа што Алисон, Силесен, Облак и другите голмани бранеа како мачки. Повеќе

Облак е голманиште

Ако Арсенал испадне од Лига Европа во полуфинале, причината уште од сега нека ја бара на првиот дуел. Имаа вкупно 20 удари против еден Атлетико од кои 8 во рамки на гол, а одиграа 1:1 и тоа со играч повеќе 80 минути. Добро си имаа работа и со ваков Јан Облак. Ова се тие моменти кои знаат да бидат клучни на вакви нокаут мечеви. Повеќе

Најинтересни фудбалски моменти по кои ќе се памети 2017

Во годината со која се поздравивме имаше многу настани кои ќе се раскажуваат уште долго време. Прошталните средби на Тоти и Чаби Алонсо, хет-трикот на Меси за пласман на Светско, смешниот Мамаду Сако, голманот на Мајнц и уште многу други. Повеќе

Лудите одбрани на Јан Облак

Голманот на словенечката репрезентација Јан Облак со три надреални одбрани по ред го спаси Атлетико Мадрид вечерва против Баер Леверкузен. Повеќе

Фобијата на Јан Облак од пенали

Кога од 28 пенали ќе одбраниш само два значи дека не си пеналџија и дека противникот може да ти ги открие слабите точки додека стоиш на линијата. Многу далеку од тоа дека Јан Облак е слаб голман, напротив, човекот го спаси Атлетико од сигурен пораз, но на пеналите делуваше погубено. И не му е првпат. Повеќе