таг: исламизам

Екстерно на британски начин

Исламистичко училиште во Велика Британија добило негативна оценка од надлежниот образовен инспекторат откако во ненејавена посета и тестирање установиле дека учениците не знаат ниту која е премиерка на земјата ниту која е Хилари Клинтон. Повеќе

Моленбек и градоначалникот што ги одомаќини џихадистите

Францускиот новинар Ерик Земур по нападите во Париз порачува "наместо да ја бомбардира Рака, Франција треба да го бомбардира Моленбек." Населбата која го достигна врвот на својата неславност по нападите во Париз, веќе со години локално се води како "фабрика за терористи." Повеќе

Европа мора да престане да увезува имами од Саудиска Арабија

Едно од оние задолжителни четива за исламизмот, неговите корени и начинот на кој метастазира во Европа. Особено сега, кога станува јасно дека смртоносните фанатици не се луѓе растени во пештери па ако им се даде Ајфон, Плејстејшн или некое фино порно, допрва ќе станат од наша. Повеќе

Екс џихадист на денот

Со години регрутирал членови за радикална исламистичка организација и во детали ги познава џихадистите. И потоа се активира против нив. Повеќе