таг: индепендиенте

Топот од Панама со еврогол

Во КОНКАКАФ Лигата на шампиони (играат екипи од Централна и Северна Америка), Индепендиенте од Панама со 4-0 го испраши Торонто кој неодамна остана без најдобрите играчи Васкез (Катар) и Џовинко (Саудиска Арабија). Вториот гол за домаќините кој го даде Омар Браун беше преубав. Повеќе

Кои се 30 најтрофејни клубови на светот?

Глазгов е градот во кој се прославиле неверојатни 219 пехари освоени од Ренџерс или Селтик. Тука се уште и Порто, Фенербахче, Олимпија од Парагвај, ЦСКА Софија.... Повеќе

Поради смотан превод на презимето му пропаднал трансферот

Во секој трансфер преоден рок, а особено во зимскиот, клубовите „колат прасе воочи Божиќ“, па во пет за 12 брзаат да средат документација за ново засилување. И тогаш настанува циркус. Повеќе

Еврогол со ножички во 90-та минута

До 85-та минтуа од дербито Индепендиенте - Расинг Клуб немаше голови. А тогаш домаќините поведоа 1:0 и кога беа пред освојување три бода, Лисандро Лопес со фантастични ножички на истекот на 90-та минута постигна неверојатен гол за 1:1. Повеќе

Како најдобриот тим на Ливерпул не успеа да го освои светот

Џо Феган кој ја освои тројната круна со „Црвените“ и на кои за последен пат им беше тренер на Хејсел трагедијата, му остана уште светската титула. Но за тоа требаше да го совладаат еден од најдобрите тимови од Јужна Америка и да срушат мизерни рекорди на англиските екипи во тоа натпреварување. Повеќе

Лева рака десен џеб на прес конференција

Навивач на Индепендиенте во Аргентина во улога на новинар го следел пресот по мечот на неговиот клуб со Бока Јуниорс (1-1). На крај од конференцијата ја покажува својата љубов кон омилениот клуб на дело. Повеќе

Спасот од бедата на Џексон Мартинез

Колумбиецот пред 11 години од Меделин пристигна во Индепендиенте, а толку бил сиромашен што тренерот му купувал храна, облека, копачки и маици. Првата плата што ја земал била 172 евра а сега го бара цела Европа. Повеќе

Милито против трибина

Диего Милито даде гол за водство на неговиот Расинг во дербито против Индепендиенте, па реши да се закача со домашната публика на која толку ѝ требаше да се распали. На крајот за две минути домашните дадоа два гола па Милито остана со празни раце. Повеќе