таг: хит

Queen ги напишале We Are the Champions и We Will Rock You за стадионски толпи народ

Фудбалската грозница во Велика Британија била толку голема што на мега концертите во пауза меѓу песните, публиката зсекогаш почнувала некоја навивачка песна (ни денес ништо не е сменето на прославите), па Фреди Меркјури се инспирирал да напишат нешто свое што ќе се пее. Повеќе

Диско преработката од 1985-та која тргна од мало место, а сега ја пее цел навивачки свет

Во последниве две години, ширум фудбалските стадиони во Европа често се пее една неверојатно певлива мелодија која настанала пред 34 години од италијанското дуо Ригеира. Повеќе

Трендот на „ап-лит“, книги што влеваат надеж

Што да се очекува во време во кое луѓето се чувствуваат тензично, изолирано, и во свет кој за многумина е нехуман? Романите кои зборуваат за емотивни, најчесто лични доживувања, и кои даваат надеж во луѓето и животот, се новите книги за самопомош. Повеќе

Песната на која англиските навивачи полудуваат и секаде ја грмат
Drinking all your vodka

После години и години разочарувања од многу генерации меѓу кои и онаа златната на Џерард, Тери, Лампард, сега англиските навивачи конечно гледаат свежина и младост спремна да им го донесе трофејот кој го чекаат  Повеќе

Малиот буцко што прави шоу во Наполи

Се вика Умберто и е хит на социјалните мрежи во Италија. Последно од него е пораката до идолот Инсиње на кој му порачува дека ако го освојат скудетото, ќе држи диета. Ти се колнам му вика, а го игра и популарниот танц од Папу Гомез. Повеќе

„Ирците“ кои ја смислија најзаразната песна на стадионите во САД
Jump Around

Ретко кој не го памти хитот Jump Around на коишто генерации скокаа на прослави, родендени, дружби. Во САД на стадионот на Висконси традиција долга 20 и кусур години е преку 80.000 души да скокаат на оваа песна. Делува страшно! Повеќе

Најјакиот хит во англискиот фудбал сезонава

Навивачите на Вест Хем имаат нов идол во Мексиканецот Хавиер Ернандез - Чичарито па му посветија една песна преработена од хитот Ла Бамба. Повеќе

Навивачите на Ајакс со Боб Марли и во Лион

Фантастичната сезона на нивните клинци, кои направија чудо со пласманот во финалето од Лига Европа, навивачите на Ајакс ја бележат со песната Three little birds од Боб Марли. Каде и да гостуваше Ајакс, секаде ја пееја, па така беше и синоќа на дождливите улици на Лион каде еден уличен свирач се наполни со парички. Повеќе

Хитот на Ед Ширан со имиња на фудбалери

Летово додека ќе се врти хитот 'Shape of You', некој ќе ја потпевнува оваа верзија во која се споменуваат Суарез, Колочини, Лукаку, Фаулер, Варди и останатите. Повеќе