таг: гимнастика

Светската шампионка во гимнастика која отиде во порно индустријата

На почетокот на 2000-те години, холандската гимнастика била посилна од кога и да е. Главна ѕвезда на овој спорт во Холандија беше Верона ван де Лер - светска шампионка и повеќекратен освојувач на медали на европските првенства. Повеќе

Комунистички тренерски мерки

Елена Симеонова е претседателка на гимнатичарскиот клуб Олимпија и член на бугарската асоцијација на тренери. Во јавноста во Бугарија се проширија снимки од еден нејзин тренинг со 10 годишни девојчиња по кои се бара да си даде оставка од двете позиции. Повеќе

Како е да се биде родител на гимнастичарка

Али Реизман има 22 години, една Олимпијада зад себе онаа во Лондон каде освои три медали и е капитен на американскиот тим за гимнастика. Тоа воопшто не го намалува стресот кај нејзините родители кои ја гледаат во Рио. Повеќе

Чудесното девојче Надја Команечи од Романија
40 години од првата 10-ка во историјата на гимнастиката

И покрај големите притисоци од режимот на Чаушеску да ги напуштат Игрите во Москва во 1981. година, младата Надја Команечи се спротивставува и решава да оди до крај. Станува петкратен Олимписки првак и симбол на отпорот во Романија. Повеќе

Колку може да ти се најде тренерот

Гимнастичаркава има само 11 години, неискуство и желба да научи повеќе во овој ризичен спорт, каде добро е што се наоѓа некој кој ќе те пази како татко. Повеќе

Што се случува на гимнастика кога ќе пукне отскочната даска
Кензо Шираи, момчето што ја смени модерната гимнастика

Популарноста на гимнастиката е најголема за време на Олимпијадите, но после потезите на тинејџерот од Јапонија таа веројатно ќе добие поголем простор на спортските канали. Повеќе

Перфектна десетка

Запознајте ја Луминсија Хал, девојката која стана хит на интернет со перфектната хип-хоп рутина која и ја донесе третата десетка во нејзината кариера. Повеќе

Шпански спортисти почнаа од дома да бараат пари

Земјата која бележи врвни резултати во фудбал, кошарка, ракомет, тенис и формула, се соочува со големи финансиски проблеми во многу спортови. Повеќе