таг: гамбија

„Гамбија е милина од земја“
Интервју со Александар Сани Јосифоски

Со Александар се запознавме преку Букбокс, од време на време знае да испрати некој интересен линк или да отпоздрави од некоја далечна земја. За последнава од која се јави се фативме дека не знаеме ама баш ништо. И ете повод за интервју-репортажа, за дестинација која звучи идеална за посета некаде од октомври, кога кај нас ќе фатат тоа загадувањето и маглите.  Повеќе

Уште една култна легенда од Чемпионшип Менаџер а не е Фреди Аду

Уште не си се логирал на Менаџер а веќе праќаш понуди до Тонтон Ѕола Мокуоко, Марк Кер, Ким Калстром и по можност Черно Самба. Повеќе

Бегалецот од Гамбија даде гол за Вердер Бремен

За младиот Осман Мане, дете на бегалци од Гамбија кое одлично игра фудбал пишувавме лани. Викендов Осман (19) го постигна победничкиот гол за Бремен против Баер Леверкузен. „Дали е ова реално. Мислам дека сонувам. Не можам да ја опишам радоста“, изјави Мане веднаш по мечот со Баер. Повеќе

Бегалец од Гамбија станува главен играч на Вердер Бремен

На 16 години Осман избегал од својата земја и до 18 живеел во прифатилиште за малолетници. На првиот настап за Вердер Бремен, на пријателска даде 4 гола за 15 минути и веќе го меркаат за прв шпиц во екипата. Повеќе