таг: франческо тоти

Емотивното видео од збогумот на Тоти доби награда

Испраќањето на Франчесто Тоти во пензија е едно од најемотивните што може да постои кога е во прашање повлекување на некој играч од активно играње фудбал. Во Монтекарло го наградија во конкуренција на 12 други видеа. Повеќе

Чек, кој е Папа од вас двајца?

Во петокот вечер пријателска средба одиграа Рома и Шапекоензе, организирана со цел да се соберат средства за бразилскиот клуб којшто на 28. ноември 2016 го погоди страшна авионска несреќа. Но Римјаните слабо се одзваа (само 6.000 гледачи) за разлика од навивачите на Барселона кои на 7. август против Шапекоензе дојдоа околу 60.000. По средбата во Рим, делегации и играчи на двата тима отидоа на прием кај Папа Франческо. Повеќе

Кој ли ќе дели сега вакви топки во Рома?

По 25 години верност и негување маестрален фудбал со многу голови, асистенции и тимска игра, Франческо Тоти од оваа сезона го гледаме скоцкан во ложа. Хранеше плејада на напаѓачи со топки, меѓу нив Монтела, Касано, Батистута, Делвекио, Вучиниќ, Тони...Тие што добро го следeле, му направиле фантастична компилација и тоа само со неговите уникатни додавања на прва. Повеќе

Последниот дрес на Тоти ќе лебди во вселената

Дресот на иконата на Рома нема да оди кај него дома, кај навивачите или во музејот на клубот, туку на посебно место како еден вид подарок од Рома во согласност со Тоти. Повеќе

Најлудиот пенал во кариерата на Тоти за кој има книга

На 29. јуни 2000-та Тоти со луда храброст го изведе сега веќе фамозниот пенал, го испружи Ван дер Сар колку што е долг и ја однесе Италија во финале на Европското. Незаборавен гол за филм. Повеќе

Најлудиот пенал во кариерата на Тоти за кој има книга

На 29. јуни 2000-та Тоти со луда храброст го изведе сега веќе фамозниот пенал, го испружи Ван дер Сар колку што е долг и ја однесе Италија во финале на Европското. Незаборавен гол. Повеќе

Ќе фалат овие момци

Сезоната 2016/2017 ги носи во заслужена пензија: Франческо Тоти (40), Филип Лам (33), Чаби Алонсо (35), Џон Тери (36), Дирк Кајт (36) и Максвел (35). Сите име до име и сите со кариери за почит кои ќе се раскажуваат во книги. Првиот имаше испраќање како Бог, а последниот е рекордер со 37 трофеи. Капа доле за сите вас. Повеќе

Плоштад Франческо Тоти, VIII крал на Рим

Колкаво е значењето на Тоти во главниот град на Италија покажува и денешното изненадување кое го направија Романистите на еден од нивните историски плоштади каде се собираат. Ако е до нив, ова веднаш би го реализирале. Повеќе

Балотели ја оплеска со поздравот до Тоти

И покрај сè...денеска фудбалскиот свет ќе загуби голем шампион. Почит за големиот капитен, напиша Марио Балотели на социјалните мрежи. Сè ќе беше во ред ако само постираше друга слика, бидејќи оваа е од годинашното римско дерби одиграно на 30 април на кое Лацио ја совлада Рома со 3:1, а на сликата со Тоти во позадина се навивачите на Лацио кои слават. Повеќе