таг: франческо ачерби

Ачерби, дечко, ти си луд

Фудбалерите на Лацио со 4-0 го потопија Торино и ја продолжија добрата серија без пораз. Во првите 25 минути „бјанкочелестите“ кружеа околу противничкиот гол, па на Ачерби како да му збогтиса и реши да распали со левицата од 35-36 метри. Повеќе

Стоперот на Италија кој се излекува од рак, му напиша отворено писмо на Михајловиќ

Во 2013-та на Франческо Ачерби му дијагностицирале рак на тестисите. Стоперот бил на операција, но после една година се случил рецидив, односно болеста се повратила. Решил да се бори храбро и еве го стана стандарден репрезентативец на Италија. Повеќе

12-ти играч на Лацио против Јуве ќе биде играч кој ќе се измеша меѓу ултрасите

Јунакот кој не знае за одмор од октомври 2015-та и кој од тогаш е на терен по 90 минути и тоа со два пати преживеан рак, ја завршува импресивната серија со која му се доближи на Занети. И тоа не по негова вина, туку поради судиски превид. Повеќе

Гладијаторот кој игра фудбал 13.000 минути без престан

Заморот е нешто на што ние фудбалерите не би смееле ниту да помислиме, вели човекот кој и пркосеше на најопасната болест (два пати) и кој го брка рекордот на Хавиер Занети. Повеќе

Јунакот кој одигра 100 фудбалски мечеви по ред после победен рак

Дефанзивецот на Сасуоло, Франческо Ачерби ја одигра секоја минута на секој меч од 18 октомври 2015-та без да биде заменет, повреден, суспендиран или тргнат од тим. Можеби ова немаше да звучи сензационално ако не знаевте дека претходно излечил рак на тестиси. Повеќе

Зошто никогаш не треба да се предаваш
Приказната за фудбалскиот пат на Франческо Ачерби

„Пред да умрам сакам да те видам во Серија А“, му рекол таткото на Франческо Ачерби, италијански репрезентативец и доскорешен фудбалер на Милан кој имаше рак на тестиси, падна на допинг-контрола поради хемотерапија, боледуваше со грбот, но стана и стигна до 100-от настап во Серија А. Повеќе