таг: финта

Јакиот судиски штос го направи и згодна судијка од Бразил

33-годишниот аргентински фудбалер Дамијан Дијаз кој игра во еквадорскиот клуб Барселона беше последна „жртва“ на врвната фора со марамче наместо картон. А овој пат го зезна познатата судиска убавица Фернанда Коломбо. Повеќе

Нестварен потег еден на еден па уште и гол на волеј

Ерик Бикфалви е за нас анонимен Романец кој игра за рускиот прволигаш Урал. Прво ќе ве потсети на Денис Бергкамп и второ, нема да видите нешто појако од ова, барем летово. Повеќе

Една од појаките финти некогаш изведени од слободен удар

Младинско Светско првенство У20 во 1995 година во Катар. Португалците Дани и Бруно Саиреш глумат караница меѓу себе за тоа кој да го изведе слободниот, а на крај голманот е матиран. Повеќе

Дриблинг за кој не помага и боречки зафат

Хан Карлос Хуртадо е за нас тотален анонимус, бидејќи е од Венецуела, роден 2000-та, а игра за аргентинскиот прволигаш Гимназија. Малиот изведе нешто невидено до сега, а противникот џабе се реши на борење. Прво појма немаше каде е топката, а Хуртадо барем успеа да ја подаде на свој човек. Повеќе

Најубавиот гол на сезоната во Германија го даде магичен Бразилец од Лајпциг

Минатиот викенд во Бундеслигата играа Баер Леверкузен и РБ Лајпциг. Во прво полувреме два гола за домаќините даде чудото од дете Кај Хаверц, но Лајпциг до крајот прави целосен пресврт благодарение на Бразилецот Матеус Куња. Повеќе

Сте виделе како Ирачанец посрамотува двајца Аргентинци?

Аргентина го совлада Ирак со 4:0, а извесен Башар Расан е можеби единствениот репрезентативец на Ирак кој може да се пофали дека исфрлил од игра двајца Аргентинци и тоа на ист начин, оној најсрамниот кроз нозе. Вториот е инаку Дибала. Резил. Повеќе

Да се одмориме малце од Роналдо и Меси

Океј, никој не ме гледа, коли нема, пушти музика да ви покаже батко ви како треба. Ако сум дебел не значи дека не знам како со топката. Повеќе

Кога има пенали не попушта ни татко на син
Спиеш ли мирно младичу?

Играчи од типот на Меси и Роналдињо до толку се опасни во напад што мислите дека ќе ви ја сокријат топката. Разликата кај дечково е што он стварно ја сокри. Повеќе