таг: елиминација

Сеќавање на времето кога Реал шест години по ред испаѓаше во осминафинале

„Кралскиот клуб“ е убедлвио најтрофеен клуб во ЛШ со 13 пехари. До синоќа цели осум години не испадна пред полуфиналето. Затоа бламажата со Ајакс е суперсензација, иако такви чуда имаше и порано. Повеќе

Иранецот со насолзено лице и боите на својата земја

Иран со исправена глава ќе замине од Светското првенство затоа што освои 4 бода во група со Шпанија, Португалија и Мароко. Во последните секунди од последниот меч имаа огромна шанса да победат и да одат понатаму но промашија. Некои од навивачите на Иран се расплакаа од тага. Повеќе

Кој е ветеранот од Луксембург кој го елиминираше Надал

34-годишниот Жил Милер во трилер-меч кој траеше 4 часа и 47 минути го совлада Рафа Надал во 4. коло на Вимблдон 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 15:13. Повеќе

Меси по испаѓањето од Лига на шампиони

Ако после дебаклот од 3:0 во Торино следниот ден Меси од револт тренирал настрана од екипата, тогаш по испаѓањето веројатно и едвај чека да заврши сезонава. Повеќе

Кој е Миша Зверев, тенисерот кој го елиминираше Мареј
Австралија Опен

Поминал тешко време со повредите кои го исфрлиле надвор од првите 1.000 тенисери на светот, но решил со напорна работа да се врати и тоа му се исплатеше на годинешниот Австралија Опен каде се прослави против тенискиот рекет број 1. Повеќе

Што може аматер од 50 метри во 112 минута?

Арсенал и Челси не се единствените што јадеа шамари во куп натпреварите. Второлигашот Дордрехт од Холандија е елиминиран од аматерска екипа која славеше со голчиште во 112 минута и обезбеди пласман во осминафиналето од холандскиот куп. Повеќе