таг: брод

Да си ги видите мртвите

Швајцарско-исландскиот уметник, Кристоф Бушел, доаѓа до потонат рибарски брод, го мкне до Венеција и го изложува на годишното биенале. Што баш тој брод? Ова е истиот рибарски брод кој во 2015-та потона заедно со 800 мигранти тргнати од Либија кон Европа. Повеќе

Како се вкотвува мега-брод
Од чамец за мигранти до Серија А против Милан
Сенегалецот Кулибали

Патот на мигрантите често го викаат пат на надежта, пат во потрага по сон кој за жал често се претора во кошмар. По тој пат тргнал и 17-годишниот Сенегалец Мамаду Кулибали. Повеќе

Мурињо на брод стигна во Манчестер
Епска средба на бродови меѓу навивачи на Баерн и Дортмунд

Пред вечерашното финале на германскиот Куп, навивачите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд се сретнаа на два различни брода на реката во Берлин. Нормално, прозивките не изостанаа. Повеќе

Нов албум на Брајан Ино
Море, сонце и Лу Рид

Се вика „Бродот", и е прв албум на Ино по „Лукс" од 2012. Освен техниката на снимање, интересна е и неговата структура, која потсетува на книжевно дело. Повеќе

Поранешен играч од Премиер лигата работи на брод

Кевин Кајл бил репрезентативец на Шкотска кој до минатата година активно играл фудбал. Но парите наместо да ги носи дома ги оставал на коцка и сега за да го прехрани семејството чисти за неделна плата од 400 фунти. Повеќе