таг: ал ахли

Како со еден потег да смириш тензија

Најдобро знае Бафетимби Гомис, некогашниот шпиц на Лион, Галатасарај, Свонси, Марсеј и Сент Етјен. Сега игра во Саудиска Арабија, за лидерот на табелата Ал Хилал. На 34 меча има 24 гола и 6 асистенции. Повеќе

Не може баш секој да биде голман

Оход е последнопласиран клуб во Саудиска Арабија и веќе е испаднат. Играат против Ал Хилал кој се бори за титула и му кинат два бода. Гостинскиот голман имитира црв и ги иритира домашните навивачи кои го гаѓаат со шишиња. Повеќе

Кои се 30 најтрофејни клубови на светот?

Глазгов е градот во кој се прославиле неверојатни 219 пехари освоени од Ренџерс или Селтик. Тука се уште и Порто, Фенербахче, Олимпија од Парагвај, ЦСКА Софија.... Повеќе

Сакаш 10 метри да го продолжиме голот за тебе?

Голманот исплива, едниот играч падна, а другиот застана на гол за да го спасува без раце. И во таква ситуација црепот промаши. Се работи за фудбалер на Ал Ахли на меч во азиската Лига на шампиони. Повеќе

Чек да видиш што е африканска Лига на шампиони

Египетскиот Ал Ахли морал да го прекине претпоследниот тренинг пред реваншот од финалето на африканската Лига на шампиони затоа што на стадионот дошле илјадници навивачи. Првиот меч против Видад од Мароко завршил 1-1, а реваншот е во сабота во Казабланка. Повеќе

Црна овца во друштвото, а сепак цар

Редовните прес конференции знаат да бидат страшно еднолични, монотони и досадни, но ако на нив гостува човек како португалскиот тренер Витор Переира (тогаш во Ал-Ахли, денес во Фенербхаче) сè може да се слушне. Револтиран од судењето распали на прес и за малку физички не се пресмета со човекот што ја водеше конференцијата. Повеќе

За ова свирна пенал?

На дуелот меѓу Ал Ахли и Ал Хилал во Саудиска Арабија, бекот Салмин Камис нормално ја градеше топката додека таа не излезе во гол-аут. Следуваше судиска одлука која го запрепасти цел стадион, а на крајот правдата дојде на свое место. Повеќе

Ал Ахли е најтрофејниот клуб во светот

Првата позиција на најмногу освоени интернационални титули долго време ја одржуваа екипите на Милан и Бока Јуниорс, но со последниот трофеј на Египќаните тие избиваат на првата позиција пред големиот европски и јужноамерикански гигант. Повеќе