таг: аик стокхолм

Како да го ослепиш голманот, а голот да биде регуларен?

Не се Швеѓаните толку поштени колку што мислите, особено кога ќе видите со колку вешти измами се служат на фудбалот. Па уште им пројде бе ова и никој не се побуни. Како така? Повеќе

Најслаткиот начин на славење титула

По пауза од 9 години, АИК ја освои шампионската титула во Шведска. Оствари клупски рекорд од 67 бодови, 2 повеќе од второпласираниот Норкопинг и 9 повеќе од Малме кој беше на тронот изминативе две години. Кој знае колку им е убаво на навивачите кога го прават ова. Повеќе

Како полицијата во Шведска чува ред на големи натпревари?

Во најновата епизода на COPA90 се зборува за феноменот на преголемата посета на шведските стадиони, прилично несразмерна во однос на квалитетот на фудбалот таму. Во последно време има подем на навивачки групи кои ги престигнуваат дури и италијанските и германските по употреба на пиротехника и кореографии. Повеќе

Најубавата опрема во Шведска - АИК цел во црно

Во случај да има избор за најдобра опрема на еден клуб во Европа, меѓу главните кандидати би бил шведскиот трофеен АИК од Стокхолм.Nike им произвел целосно црна опрема: дрес, штуцни, шорцеви, ракавици, копачки, тренерки, тренинг маици. Повеќе

А мислевме дека е само нордиски мит, кога тоа

Долго време бевме убедени дека оваа приказна е легенда, некаков мит како Рагнарок или Игдрасил, а реално е како табуретката на Икеа. Повеќе

Шведска забрани фантомки, навивачите смислија никаб

Навивачите во шведскиот фудбал стриктно се држат до навивачкиот кодекс: носат црни шушкавци, јакни и капи, а често палат пиротехника или влегуваат во судир со ривалските групи со фантомки на глава. Повеќе

Колку време се спрема навивачка кореографија?

Една кореографија вклучува разни елементи: балони, барјаци, пиротехника и најчесто најтешкиот дел популарната шеталица. Навивачите најчесто ја цртаат и за тоа им требаат денови и ноќи пред големите натпревари. Притоа треба да мислат и на други работи како пароли, нови знамиња и слично за целата кореографија да биде без грешка. Повеќе

Убавиот гест на шведскиот АИК со пензионерите

Трофејниот клуб АИК од Стокхолм реши на почетокот од мечот против Гефле, наместо стандарниот декор со децата, играчите на терен да излезат со највозрасните членови на клубот кои уживаа во привилегијата. Замислете дека 86-годишниот легендарен претседател на УЕФА, Ленард Јохансон беше најмлад во колоната со 11 пензионери. Повеќе