Фетел за прв пат триумфално пред своја публика

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел успеа да и донесе радост на својата земја на Големата наградата на Германија во деветтата трка на Формула 1 оваа сезона.

За трикратниот светски првак кој впрочем е и лидер во генералниот пласман ова е четврта победа оваа сезона и прва пред домашната публика. Германскиот возач ја освои патеката Нирбургринг за време од 1:41:14,711.

Со само една секунда заостанување втор заврши возачот на Лотус, Кими Раиконен, а на третата позиција заврши неговиот клупски колега Роман Грожан.

Шпанецот Фернандо Алонсо заврши на четвртата позиција, а освојувачот на пол позицијата Луис Хамилтон беше петти.

Инаку трката ја одбележаа и неколку ситни инциденти. На Марк Вебер во боксот му излета цело тркало и повреди камерман кој стоеше во близика, а болидот на Бјанки испадна од камионот за извлекување на возилата од патеката.

Проблеми имаше и Фелипе Маса кој излета во третиот круг по што мораше да ја напушти трката.

Следната трка е закажана во Унгарија на 28 јуни.