Металурзите го преслушаа рускиот првак во 100-от меч од ЛШ

По триумфот против Спортинг и ремито со Мотор Запорожје, ракометарите на Металург ја продолжуваат позитивната серија во Лигата на шампионите. Во својот јубилеен меч од елитното натпреварување, тимот од Автокоманда славеше на гости протв аутсајдерот Чеховски Медведи.

Без повредениот Филип Кузмановски и отсутниот Лино Червар кој е во Хрватска поради репрезентативни обврски, Металург предводен од помошниот тренер Александар Јовиќ ја оствари првата гостинска победа оваа сезона во ЛШ.

Совладан е тимот на Чеховски Медведи кој по 5 кола во Лигата на шампионите е без бодови, додека Металург има 2 победи, 2 порази и една нерешена средба.

Првото полувреме од средбата кое заврши 15:15 донесе целосно неизвесен ракомет. До 12-та минута се играше гол за гол, а Русите беа тие што ја бркаа негативата. Потоа во 18-та минута го имаа единственото водство на средбата од +2.

Недостижната вредност која се покажа за клучна на натпреварот, Металурзите ја остварија во периодот од 34-та до 44-та минута кога направија серија од 6:0. Потоа само ја одржуваа солидната предност и на крајот славеа со 32:26.

Без дилеми најдобар играч на мечот беше Халил Јагањац. 19 годишниот Хрват кој дојде од ПСЖ стрелаше против „Мечките“ 9 пати, Пешевски постигна 6 гола, а одличен беше и Томовски со 11 интервенции.

Во следното коло кое се игра на 5 ноември, Металург повторно игра со Чеховски Медведи, овој пат пред своја публика..

14 октомври 2017 - 16:53