Денвер ја разби Минесота со 27 поени разлика

Актуелниот шампион Денвер Нагетс брутално возврати во третиот натпревар од полуфиналето на Западната конференција со триумф во Минесота од 117:90.

Нагетси се разбудија после првите два порази на домашен терен и ова беше одговор на инаугурацијата на Никола Јокиќ за МВП, вкупно трето признание во лигата.

Шампионот го одигра најдобриот натпревар во овогодишниот плејоф со импресивен шут од 60%. Истовремено демонстирраа и одлична одбрана, ограничувајќи го Ентони Едвардс на само 19 поени, значително помалку од претходните средби.

Во тимскиот настап на Денвер, најмногу се истакна Јокиќ на кој му недостасуваше една асистенција за трипл дабл. Оствари 24 поени, 14 скока и 9 асистенции.

Одлично прво полувреме одигра Џамал Мареј кој постигна 18 поени, вкупно 24 на цел меч, всушност најслабата кариера на претходниот меч. Портер запиша 21 поен.

Минесота не можеше да се справи со агресивноста на Денвер, особено во вториот дел кога Нагетси уште повеќе го зголемија темпото. На крајот од третата четвртина, Денвер имаше неверојатни 30 поени предност, со што практично го реши прашањето за победникот.

Оваа победа не само што ја намалува негативата на Денвер во серијата на 2-1, туку и јасно покажува дека Нагетси сè уште имаат шампионски менталитет. Следниот натпревар е закажан за понеделник наутро.

11 мај 2024 - 08:31