Забележавте ли што криел на шишето голманот на Египет во финале?

Мохамед Габал познат како Габаски заборави да си прибере нешто што криеше за време на финалето на Купот на Африкански нации, па сега го открија и сите зборуваат за тоа.

Голманот на Египет имал скриена тактика за бранење пенали во финалето, која сепак не му успеа до крај, иако не се покажа толку лоша.

Замислете тој на шишето ги лепел со хартивчиња сите играчи на Сенегал и одбележано под секое име, кој каде најчесто ги шутира пеналите.

По регуларните 90 минути минути кои завршија без голови, како и придолженијата, Сенегал го совлада Египет со 4:2, што значи тактиката на Габаски паѓа во вода.

Но сепак тој е хит на социјалните мрежи, а шишето кое му служи за гасење жед му помогна да фати два пенали, еден на Мане од игра и потоа уште еден на Сар во третата серија за време на пенал серијата.

Тој пред секое шутирање на противникот, погледнуваше во шишето за пиење вода, но сепак на крај на успеа да одбрани доволно за да го крене пехарот.

8 февруари 2022 - 11:13