таг: жоао феликс

Апсолутен лидер - Бенфика заработила 500 милиони евра за 5 години

Министерства за економија и финансии во некои држави не работат како што оперира португалскиот гигант. Ај што заработуваат вреќи пари од продажба на врвни играчи, туку и плански трошат, не се расфрлаат со пари и се во неверојатен плус во последните 5 години. Повеќе

Жоао Феликс со нова лудорија на тренинг

Португалецот во моментов е најозборуван фудбалер во шпанската лига. На пред-сезонските натпревари правеше дар-мар, а растури и на првиот меч во Ла Лига. Дечкото е магија. Повеќе

Жоао Феликс дами и господа

Со голот на Алваро Мората во 23’ минута, Атлетико Мадрид го совлада Гетафе со 1:0, а Жоао Феликс одново покажа зошто важи за чудо од фудбалер. Повеќе

Како тргнал малиов, ќе растура за Атлетико

Иако Атлетико не важеше за клуб кој фука по толку многу пари за еден играч, сепак Жоао Феликс им е исклучок вреден 120 милиони евра од редовите на Бенфика. Детево, родено 99-та, има страшен голгетерски инстинкт. На Јуве му даде два комада за 9 минути. И двата јаки голови на прва. Повеќе

Жоао Феликс против Реал покажа зошто вреди толку многу

Атлетико Мадрид искешира 120 милиони евра за најголемиот европски талент во моментов, а малиот Жоао Феликс веќе почна да ги исплаќа парите. Синоќа Атлетико со 7-3 го згроми Реал Мадрид а Жоао му беше главен асистент на Диего Коста кој даде 4 гола. Феликс и самиот постигна погодок. Повеќе

„На стадионот беше најдобриот играч на светот, мило ми е што Роналдо дојде да го види“

Атлетико Мадрид плаќа 120 милиони евра за најголемата надеж на португалскиот фудбал и најголемиот талент во Европа во моментов кој има само една сезона сениорски фудбал и затоа овој трансфер е големо изненадување. Повеќе

Не остануваш ти дете во Бенфика со таков талент

Една камера на тренингот на Бенфика сними опасен влез на младиот Жоао Феликс кој му одигра еден на еден на голманот на страшен начин. Штета што не го снимиле дриблингов од поблиску, бидејќи не можеме да го сконтаме од што е јак. Повеќе

Дојди брат да те гушнам

Екстра талентот на Бенфика, Жоао Феликс кој збрца три комада во ЛЕ има само 19 години, возраст на која некои уште собираат топки зад гол. Но во таа улога се наоѓа неговиот помал брат Хуго со кој Жоао заедно викендов прослави гол и му го исполни срцето. Плус уште пола тим влета кај малиот. Многу убава сцена. Повеќе

Кој е Жоао Феликс, малиот од Бенфика за кој зборува цела Европа

19-годишниот Жоао Феликс е главна ѕвезда на четвртфиналето во Лига Европа. Просто сам го совлада Ајнтрахт (4:2) со три гола и асистенција за 53 минути игра. Повеќе