таг: жељко обрадовиќ

Како изгледал првиот и последен Ол-Стар меч и забивањата некогаш во Југославија

Единствениот натпревар на „Сите ѕвезди“ во легендарната југословенска кошарка, се одржал во сараевската сала „Скендерија" на 7 мај 1991 година. Се одржувал духот на братство и единство, но се приближувал ужасот на војната. Повеќе

Калиниќ, Тевез, Рибери - до врвот на светот со сериозни деформитети

Приказните на српскиот кошаркар и аргентинскиот и француски фудбалер се многу инспиративни. За разлика од многу други, овие тројца никогаш не правеле трагедија од тоа што ги снашло во животот и ги оштетило за век векови. Напротив. Повеќе

Жељко знае да им вика на играчите, ама знае да поведе и оро

Во Фенербахче Обрадовиќ им е како татко на играчите а за тој однос на времето зборуваше и нашиот Перо Антиќ. Пред неколку дена на Јан Весели му се родило дете а прославата била во ресторан во Истанбул каде Жељко повел едно традиционално орце. Повеќе

Жељко Обрадовиќ грмеше на тајм-аут

Фенербахче синоќа забележа осма победа на деветтиот меч во Евролигата. Турскиот тим славеше на гости кај Макаби Тел Авив во меч во кој Жељко Обрадовиќ прописно му се изнавика на Костас Слукас. Повеќе

Жељко Обрадовиќ го потопи помошникот во шутирање тројки

Најтрофејниот европски тренер на сите времиња и предводник на турскиот гигант Фенербахче, Жељко Обрадовиќ му одржа лекција на неговиот помошник тренер Ердем Џан во шутирање тројки. Повеќе

Антиќ: „Додека е ова раководство не играм за мојата држава“

Речиси ретко кој кошаркар бил толку застапен во регионалните медиуми како што е миленикот и идол на навивачите Перо Антиќ. Нема ден да не се појави на насловните страни. Повеќе

Голем пречек за Перо Антиќ во Истанбул

Антиќ се врати на местото каде пред неколку месеци се радуваше на историска титула во Евролигата со гигантот Фенербахче, а турските навивачи го препознаа моментот и прекрасно го пречекaа. Повеќе

Ердоган му се јави на Жељко Обрадовиќ во соблекувална

Најдобриот тренер во историјата на европската кошарка се закити со уште едно злато во Евролигата - вкупно деветта во кариерата. Во Истанбул веќе го доживуваат како боженство, му донесе на Фенербахче прва титула, па му се јави и претседателот на Турција и молк во соблекувалната. Повеќе

Жељко Обрадовиќ - европскиот Фил Џексон

Важи за најдобриот тренер во Европа. Освои 8 титули во Евролигата со 5 различни тимови (Партизан, Хувентуд, Реал Мадрид, Бенетон и Панатинаикос). И да не се разбирате многу од кошарка, лесно ќе најдете заеднички јазик со Жељко Обрадовиќ. Тренерот на Фенербахче одлично зборува шпански, грчки, италијански и англиски јазик. Повеќе