таг: тројки

Хјустон постави нов рекорд на постигнати тројки на еден меч

„Рокетси“ погодија 27 тројки од 57 обиди во домашниот убедлив триумф над Феникс и поставија нов рекорд во НБА лигата по број на прецизни шута за три поени. Повеќе

Победникот на Ол-Стар забивањето „куцаше“ преку Шекил

Кошаркарот на Оклахома Сити Тандер, Хамиду Диало е победник во натпреварувањето во забивање на Ол-Стар викендот. Прво заби преку соиграчот Расел Вестбрук, а потоа скокна преку Шекил и ја крена салата на нозе. Повеќе

Во друштво е повесело: уметничките „тројки“

Нова изложба во галеријата Барбикан во Лондон под наслов „Модерни парови“ претставува уметници и писатели кои биле истовремено и љубовници и креативни партнери. А понекогаш броеле повеќе од двајца. Повеќе

Центарот висок 2.21 погоди шест тројки по ред

Со два метри и дваесет и еден сантиментар, Бобан Марјановиќ важи за еден од највисоките кошаркари на светот. Српскиот репрезентативец на синоќешниот тренинг на репрезентацијата пред мечот од Европско со Белгија заредил шест тројки и ги зачудил сите. Повеќе

Двете тројки на крај за земјотрес во Пионир

Партизан и Црвена звезда синоќа го одиграа и вториот меч од финалната кошаркарска плејоф серија. Црно-белите предводени од поранешниот македонски селектор Џикиќ во еден момент водеа и 20 разлика (Андреј Магдевски беше на клупата), но на крајот загубија со тројка во последната секунда од 9 метри. Звезда води 2:0, а третиот меч се игра во вторник кога Црвено-белите ќе бидат домаќини. Повеќе

Кога Кари ќе ја намести раката

МВП-то од минатата сезона, Стеф Кари од Голден Стејт од ден на ден продолжува да нè тера да размислуваме дали тоа што го прави е реално. Повеќе

Зек Лавин ги засени конкурентите во забивање

Дебитантот на Минесота е вториот најмлад кошаркар, по Коби Брајант кој со само 19 години успеа да победи на натпреварот во забивање. Најдобар тројкаш на годинашниот Ол стар викенд кој се одржува во Њујорк е Стеф Кари, а Патрик Беверли од Хјустон беше подобар во „скилс џелинџ" натпреварот, Повеќе

Најлудата завршница во колеџ лигата

Кошаркарите на Џорџ Мејсон имаа 2 поени негатива против Менхетн, а немаа време ниту да им се доближат до кош. Во таква ситуација има само едно чаре. Повеќе

Од таму шутирај колку сакаш (велешка верзија)

Петар Виларов од Борец ја има тројката од 9 метри за која совршено се лепи неповторливиот коментар од ЕП 2009 помеѓу Македонија и Израел. Повеќе