таг: српска кошаркарска репрезентација

Американскиот твитер уште полуд од српскиот чалам

Америка игра кошарка на големи натпреварувања (Олимписки Игри и Светски првенства) уште од 1937-ма година. До денешен ден имаат 15 златни медали од Олимпијадите и уште 5 злата на Мундијалите. Поради тоа не можеа да си простат како изгубиле од таму некоја Србија во која, пази богати, имало и храна па и интернет. Повеќе

Желбите на РТС против Аргентина

Се самопрогласија за светски прваци, ама попија шамар уште во четвртфинале и како утешна награда со денешниот триумф над САД им е борбата за петто место. Али добро, дешава сè. Повеќе

Зошто чаламот никогаш никому не донел добро

По старата добра „прво скокни па кажи оп“. Србите имаа 12 победи на 12 пријателски средби пред Светското првенство. Во составот го имаа најдобриот центар во НБА за минатата сезона, репрезентација која е европски, светски и олимпицки вицешампион. И тргна возот на курчот. Ама на крај „оде воз у кукуруз“. Повеќе

Калиниќ, Тевез, Рибери - до врвот на светот со сериозни деформитети

Приказните на српскиот кошаркар и аргентинскиот и француски фудбалер се многу инспиративни. За разлика од многу други, овие тројца никогаш не правеле трагедија од тоа што ги снашло во животот и ги оштетило за век векови. Напротив. Повеќе

Ние ви ја украдовме, дојдете вас да ве видиме

Кошаркарската репрезентација на Србија стигна до втората победа на Евробаскетот 2017, откако славеше против Турција 80:74 во дербито од групата Д. Оваа нивна игра во одбрана, како и атрактивната акција од контра заслужува да влезе во некоја топ листа. Повеќе

Магичните додавања на Теодосиќ

Селекторот на САД, Мајк Кшишевски неколку пати повтори дека најдобар плејмејкер во Европа е кошаркарот на ЦСКА Москва, Милош Теодосиќ кој беше најзаслужен што неговата репрезентација го освои сребрениот медал на ОИ во Рио. Повеќе

САД неприкосновени, Дурент ги водеше до ново злато на ОИ
ОИ Рио 2016

Американската кошаркарска репрезентација стигна до неверојатното 15-то кошаркарско злато, а трето последователно откако вечерва со 30 поени разлика ја победи сребрената Србија 96:66 (19:15, 33:14, 27:14, 17:23). Повеќе

Србија - Хрватска од два различни агли

Коментаторите на РТС и ХРТ никако не можеа да ги сопрат емоциите па секој кош на своите го проследуваа со урлик. Борба, искри и добра кошарка. Повеќе

Забивањето на Радуљица преку Шариќ

Кошаркарите на Србија го добија балканското Ел Класико против Хрватска со 86:83 и се пласираа во полуфиналето на Игрите во Рио каде ќе играат против Австралија. Момент на мечот беше забивањето на кошаркарот на Милано, Мирослав Радуљица над Дарио Шариќ. Во второто полуфинале САД во дербито ќе игра против Шпанија. Повеќе