таг: сп 2019 ракомет

Победа против Чиле за крај на мундијалските настапи

Македонската ракометна репрезентација ја оправда фаворитската улога против Чиле и со тоа го завршува Светското во Германија и Данска на 15-то место, исто како во Франција пред две години. Повеќе

Статус на денот
Со ваква одбрана не се победува Русија

Македонската ракометна репрезентација го запишува и четвртиот пораз во низа на СП 2019. Русија ја казни слабата борбеност на нашите ракометари кои играа многу млако во одбрана. Митревски беше одличен со 15 интервенции, но Киреев блесна со 19. Повеќе

Слабиот ростер и тешката група си го направија своето

Едни плукаат по Филип Лазаров, други по Талески, трети по Раул дека е со мислите во Париз. На крајот секогаш сите се селектори, а најблиску до тоа е сепак (и може да биде) капитенот кој убаво потсети на две важни, можеби најважни работи: Имавме тешка ждрепка и ни фалеа искусните играчи. Повеќе

Толку беше од Светското

Македонската ракометна репрезентација го загуби и третиот меч во групата на Мундијалот во Германија и Данска, а тоа значи разигрување за пласман меѓу 13-то и 16-то место, што нема да биде задоволително за момците на Раул Гонзалес. Повеќе

Мораше да се менува цела постава после 3 минути игра?

Таки од ИХФ (Светската ракометна федерација), кој чат пат пишува колумни за Офсајд, издвои четири поенти за вчерашниот пораз на Македонија од Шпанија, кој практично го загубивме со блекаутот од 30-та до 33-та минута во која не решетаа со серија од 5:0. Повеќе

Моментите кога ти е преубаво да ја гледаш Македонија на СП

Македонските цепелини се добро познат белег во играта на нашите ракометари и тие не го бираат противникот. Шпанија тоа го почувствува на Мундијалот пред две години кога загубивме со 4 гола разлика. Па нека биде така и вечерва, ама со резултат во наша полза. Да ве потсетиме како Кире ги потепа на СП 2017 во Франција. Повеќе

Македонија го скроти и Бахреин
Светско првенство 2019

Најдобрите македонски ракометари ја остварија и втората победа на Светското првенство 2019, откако попладнево го совладаа Бахреин со 28-23 (12-8). Повеќе